Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję pomocy kogoś biegłego w zawiłościach podatkowych i wysokości składek zdrowotnych. Pomagam bliskiej mi osobie wyliczyć czy będzie musiała dopłacić do wyższych składek zdrowotnych czy też nie.

Ta osoba rozlicza działalność za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Wysokość przychodu za 2023 r. to 60408 zł. Więc o 408 zł przekroczony pierwszy próg. Ale znalazłem info że od przychodu można odliczyć połowę opłaconych składek zdrowotnych. Czy to prawda? Jeśli tak to okaże się że próg nie przekroczony i nie trzeba nic dopłacać złodziejom z Zusu.

Potwierdzi ktoś lub też wyprowadzi mnie z błędu. Niestety infolinia Zusu już nie działa ;-).

#podatki #zus #dzialalnosc #jdg #ryczalt #firma
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@timek1119: I używam tej "ulgi" do obliczenia progu dla składek zdrowotnych jak i do obliczenia należnego podatku? Miła Pani w zusie, przy składaniu deklaracji, nawet słowem się nie zająknęła że połowę składek odlicza się od przychodu :-)
  • Odpowiedz
@bartolini1982: Obliczenie podatku od ryczałtu: (przychód - 50% zapłaconej składki zdrowotnej) * stawka ryczałtu
Ustalenie podstawy do składki zdrowotnej: przychód - zapłacone składki społeczne
  • Odpowiedz
@timek1119: Sorry że tak drążę temat, jestem laikiem, jak coś trzeba było zrobić to robiła to księgowa (której już nie mam). Czy w skład zapłaconych składek społecznych wchodzi składka zdrowotna?

Osoba której pomagam jest emerytem i w związku z prowadzeniem działalności płaci tylko składki zdrowotne.
  • Odpowiedz
Według tej informacji z netu:

"Jednak 14 lipca ZUS miał już inną opinię. – Ryczałtowiec może odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Od tego pomniejszonego przychodu uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej – przekazała, cytowana przez "Rz", infolinia ZUS. "Dodaje, że dzięki temu przedsiębiorca może spaść do grupy, w której płaci niższe składki. Zapewnia, że to już utrwalone stanowisko, wynikające z wewnętrznych wytycznych" - czytamy."

Składkę zdrowotną również odlicza się od przychodu celem
  • Odpowiedz
@timek1119: Straszna zamota jeśli chodzi o info w necie, tak naprawdę nie wiadomo czy można odliczyć połowę składek zdrowotnych czy też nie. Tylko w jednym miejscu znalazłem ten cytat który tutaj wkleiłem.

Ale znalazłem inne rozwiązanie problemu, okazało się że źle liczyłem przychód (ja płaciłem tej osobie podatki, zusy i pomagałem prowadzić Allegro), bo wliczałem do całej sumy również koszty przesyłek. A oficjalna wykładnia jest taka że koszty dostaw nie
  • Odpowiedz