Wpis z mikrobloga

Składam nowy komputer na AM5, chciałbym dzisiaj złożyć zamówienie, bo potrzebuję go pilnie do pracy. Oceńcie czy wszystko git, może coś przeoczyłem i lepiej coś zmienić.

CPU: Ryzen 7 7800X3D
MOBO: ASRock B650 PRO RS
RAM: G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30
PSU: be quiet! System Power 10 650W
SSD: Lexar NM710 1TB M.2
HDD: Toshiba P300 2TB 256MB Cache
CASE: be quiet! Pure Base 500DX

4837,89zł bez GPU.

Tak to wygląda: https://pcpartpicker.com/list/sQ2GgB

Posiadam grafikę XFX RX 6800 16GB ze starego komputera.

Dodatkowo chłodzenie AIO Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB.

Patrzyłem na gotowe zestawy ale nie podobają mi się płyty proponowane w zestawach na purepc i innych takich stronach, większość miała również wersję mATX, a mam awersję do miniaturyzacji.

Wydaje mi się, że MOBO jest ok, sekcja VRM jest solidna, UEFI graficznie nie powala, ale jest przejrzyste i ma to co potrzebne. Wcześniej myślałem, że zabawa zaczyna się dopiero od chipsetu x670 i nie warto ładować się w B650. Po kilkunastu dniach namysłu otrzeźwiałem i doszedłem do wniosku, że B650 w zupełności mi wystarczy - nie jestem pro jeśli chodzi o overclocking, nie potrzebuję również kilkunastu dysków.
Czy mam rację? Może jednak jest jakaś lepsza płyta w tym budżecie?

RAM wybrałem taki jaki wybrałem - niski profil, ze względu na AIO, nie chcę potencjalnych problemów.

Dysk i SSD to raczej jeden #!$%@?, biorę co jest w polecanych zestawach, tutaj się nigdy nie zastanawiam przesadnie.

Czekam na Wasze ewentualne sugestie.

#komputery #informatyka #pytanie #pomocy #technologia
  • 7
  • Odpowiedz
@Mirasek_Ogorasek: nawet b650m hdv m2 daje radę z 7800x3d
a uefi w asrockach, na początku też myślałem, że kaszana a w praktyce..wygląda jak pokolorowany bios, co odpowiada mi bardziej niż te nowe fikuśne eufi gamingowe i bardziej się tam odnajduję. Najważniejsze, że jak 7500f odpalałem, to expo dwa kliknięcia, PBO na max curve -30 na wszystkie rdzenie i...jest stabilnie, więc nie miałem powodu żeby tam wchodzić więcej

dyski jak to dyski,
  • Odpowiedz
@Norskee: Oglądałem recenzję bodajże u TechLipton właśnie modelu b650m, bez hdv. Wszystkie mają jednak takie same UEFI z tego co widzę, narzekał on na to, że można ustawić jedynie timingi dla ramu do dwóch rzędów - nigdy za bardzo nie bawiłem się ręczne ustawienia timingów, niemniej jednak zapytałem na forum LTT co o tym myślą i powiedzieli, że na tej płycie są wszystkie timingi do regulacji jakie powinny być dla tego
Mirasek_Ogorasek - @Norskee: Oglądałem recenzję bodajże u TechLipton właśnie modelu b...

źródło: timings1

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mirasek_Ogorasek: powiem Ci szczerze, ze bym musiał sprawdzić, ale nie wydaje mi się żeby było okrojone.
Ja natomiast też nie widzę sensu grzebania ponad expo, a już na pewno nie teraz. Problemów z długim trenowaniem ramu czy bootowaniem też nie mam, więc nie miałem potrzeby ustawiania na sztywne. Mimo tego, że dysk mam ssd a nie nvme to komputer odpala mi się tyle co monitor(mam wyłączone szybkie uruchamianie) - a ddr5
  • Odpowiedz
@majk3l: Finalnie wymieniłem Lexar nm710 na Lexar nm790, co do drugiego SSD - na ten moment 1 mi wystarczy, na pewno później dokupię drugi, HDD jest mi potrzebny na teraz na różne inne pierdoły, które nie potrzebują tak szybkiego dostępu.

Tak, zamawiam części i samemu składam - większa satysfakcja jak człowiek samemu złoży, nie ufam też że nic w transporcie się nie uszkodzi.

@Mikoma już niestety za późno, bo złożyłem zamówienie,
  • Odpowiedz