Wpis z mikrobloga

Motomirki, czy macie jakieś rady albo inne protipy dla świeżaka, który pierwszy raz musi wyjechać na autostradę na motorze? To będzie moja pierwsza trasa po odebraniu prawka i czuję lekki stres. Się naoglądałem filmików o efekcie shimmy i innych ciekawych sytuacjach. Nie było warto.

#prawojazdy #motocykle #polskiedrogi #autostrady
  • 16
  • Odpowiedz
@lysowsky po prostu jedź powoli ( ͡° ͜ʖ ͡°) autostrada nie jest zła tylko nudna, trzymaj się prawej strony i spokojnie sobie jedź :) przed manewrem wyprzedzania sprawdź 2 razy lusterko i lekko obróć głowę czy nie masz kogoś w martwym punkcie. Reszta przyjdzie sama, jak nie czujesz się pewnie to jedź sobie powoli za jakąś ciężarówką aż ochłoniesz ;)
  • Odpowiedz
czy macie jakieś rady albo inne protipy dla świeżaka, który pierwszy raz musi wyjechać na autostradę na motorze?

@lysowsky: Tak - odkręcaj mocniej manetkę, niż na krajówce i w mieście. Tyle. A, no i uważaj na uderzenia wiatru po wyjechaniu zza parawanu.
  • Odpowiedz
@lysowsky: Trzymaj dystans. Za tirami są straszne turbulencje. Zresztą za innymi samochodami też. Boczne podmuchy potrafią przestawić moto o grubo ponad pół pasa.
  • Odpowiedz
Zresztą za innymi samochodami też. Boczne podmuchy potrafią przestawić moto o grubo ponad pół pasa.

@AdamES: Zalezy, jakie moto. Ja tam turbulencji nie mam za osobówką i pół pasa mnie podmuch boczny nie przestawia. Może gdybym jeździł nakedem jakimś poniżej 200kg to tak.
  • Odpowiedz
ktm 790

@AdamES: Nie dziwota więc.

na koniu, powierzchnia boczna jest ogromna a owiewki są jakie są.

@AdamES: No to raczej mocno indywidualna kwestia, zależna od samego moto. Ja mam tylko nudną jak flaki z olejem CBF 600 PC38 + kufer 56L i sakwy 2x30L i jest to moto bardzo stabilne na drogach szybkiego ruchu. Może kwestia dociążenia? Nie wiem. Ja nie mam sporej wagi, bo 74KG na
  • Odpowiedz
@lysowsky nie jedz wolno, 100km/h to min, inaczej tiry będą cię wyprzedzać i będziesz się stresował. Jak nie chcesz wyprzedzać na początku to dojedz do tira na 500m i utrzymuj prędkość tak aby się do niego nie zbliżać i nie oddalać. To dobre ćwiczenie a jednocześnie nie wpadniesz w żadne powietrzne turbulencje. Poczytaj 'motocyklista dodkonaly' bo tam jest ujęte wyprzedzanie tirów, bo zaczynając wyprzedzać i kończąc działają inne siły ciągu powietrza.
  • Odpowiedz
@lysowsky: "Się naoglądałem filmików o efekcie shimmy i innych ciekawych sytuacjach. Nie było warto."
Warto się edukować i być świadomym zagrożeń. Tym bardziej, że po zdanym prawku jest się dopiero na początku drogi. Tak jak koledzy wyżej napisali poczytaj trochę literatury, oglądaj filmy i przede wszystkim jeździj. Też zależy w jaki dzień o jakiej porze wyjedziesz na tą autostradę. Może przy mniejszym ruchu łatwiej będzie Ci się oswoić, więc miej
  • Odpowiedz
Dojeżdżając do jakiegoś węzła, o ile jest na to miejsce, lepiej zjedz z prawego pasa i zostaw go dla włączających sie (ostatnio w Trójmieście niestety jeden kierownik stracił nogę bo przez ciągłą z pasa włączającego się na prawy wyjechało mu auto).

Wyprzedzając duzy pojazd zjedz do przeciwległej krawędzi pasa, którym wyprzedzasz. Trzymaj odstęp do poprzedzającego pojazdu (nawet gdy ktoś się wpakuje możesz spokojnie zwolnić i zrobić sobie odstęp).
  • Odpowiedz
@lysowsky: Miałem podobny stres, ale jak już wjedziesz to poczujesz się jak u siebie. Spokojnie, czujnie i do przodu. Zawsze możesz zjechać i cisnąć krajówkami, ja tam nawet wolę.
  • Odpowiedz
@lysowsky: Jeśli moto jeździ prosto, opony mają właściwe ciśnienie, a Ty nie planujesz jeździć na gumie, to nie martw się o żadne shimmy. Nie jedź za wolno, ani tym bardziej za szybko - póki co - trzymaj odstęp od samochodów przed Tobą, uważaj na podmuchy i ściereczkę do wizjera i spryskiwacz koniecznie zabierz ze sobą, bo po godzinie jazdy autostradą zrobi Ci się ciemno przed oczami od robactwa. Luźne łapy,
  • Odpowiedz