Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (958)

Rosja
Rosja wykorzystuje gospodarkę jako dźwignię wpływu na kraje Globalnego Południa, a także ucieka się do przekupywania urzędników lub przedstawicieli władz oraz finansuje niektóre partie polityczne. Niektóre kraje wykazują, powiedziałbym, nawet takie podwójne standardy lub hipokryzję. Oficjalnie deklarują rzekomą neutralność, ale jednocześnie prowadzą ćwiczenia wojskowe z Rosją, kupują od Federacji Rosyjskiej duże ilości surowców energetycznych i nawozów czy pomagają Rosji w obchodzeniu sankcji” – powiedział Oleksandr Mereżko, przewodniczący Komisji Polityki Zagranicznej i Współpracy Międzyparlamentarnej Rady Najwyższej .
Źródło

Ukraina
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że w przeciwieństwie do Izraela, któremu Londyn pomógł w zeszły weekend zestrzelić irańskie drony, jego kraj nie może pomóc Ukrainie uniknąć „bezpośredniej konfrontacji sił NATO z armią rosyjską”. Na pytanie, dlaczego Królewskie Siły Powietrzne nie mogą zestrzelić dronów nad Ukrainą, minister spraw zagranicznych odpowiedział, że wciągnięcie sił NATO w bezpośredni konflikt z siłami rosyjskimi doprowadziłoby do eskalacji konfliktu.
Źródło

Na Białorusi bojownicy PKW „Wagner” zakończyli szkolenie bojowników, których głównym zadaniem będzie praca dywersyjna na terytorium Ukrainy. Jak wynika z informacji białoruskiego podziemia, odbyło się tu szkolenie bojowe oddziału specjalnego „Granit”. Szkolenie prowadzili ci sami instruktorzy z PKW „Wagnera”, którzy znaleźli schronienie właśnie na terytorium sojusznika Rosji” – czytamy w komunikacie. „Wagnerivtsi” prowadzą zajęcia z zakresu szkolenia inżynieryjnego i strzeleckiego, medycyny taktycznej. Główną bronią takich jednostek są ręczne granatniki przeciwpancerne, automatyczne granatniki i karabiny maszynowe Kałasznikow.
Źródło

Załogi trałowców Czernihów i Czerkasy, które Ukraina otrzymała od Wielkiej Brytanii, zostały już przeszkolone i są w służbie. Marynarka Wojenna czeka na kolejne trzy okręty, które Holandia i Belgia przygotowują się do przekazania.
Źródło

Białoruś
Premier Białorusi Raman Hałouczenka podczas negocjacji w Moskwie zwrócił uwagę szefa rosyjskiego rządu Michaiła Miszustina na rosnący udział chińskich producentów w rosyjskim rynku samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. Według niego wzrasta i strony powinny podjąć odpowiednie działania. Hałouczenka jest przekonany, że Rosja i Białoruś są w stanie wspólnie zaspokoić potrzeby krajowego rynku maszyn rolniczych i samochodów ciężarowych.
Źródło

Litwa
Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas zapowiada, że ​​na spotkaniu, które odbędzie się w tym tygodniu, zaproponuje zwrócenie większej uwagi na obronę powietrzną w sprawie dodatkowego finansowania obrony narodowej. Minister stwierdził, że nie może zdradzić więcej szczegółów, wspominając jedynie, że chodzi o systemy przeciwlotnicze średniego zasięgu. Litwa nabyła systemy obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS. Jest to najpowszechniej stosowany system obrony powietrznej średniego zasięgu w krajach NATO.
Źródło

Łotwa
Na Łotwie doszło do dość zaskakującego rozstrzygnięcia w sprawie wakatu na stanowisku ministra spraw zagranicznych tego kraju. Jak się okazuje nowo nominowana na to stanowisko, nie była wymieniana wśród najczęściej proponowanych przez media polityków łotewskich. Więcej w linku.
Źródło

Estonia
„Dzisiaj wezwano estońskiego chargé d'affaires w Rosji i przedstawiono mu notatkę, w której jeden estoński dyplomata został uznany za persona non grata i musi opuścić Rosję w ciągu tygodnia” – powiedział minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna. Według niego posunięcie Rosji było oczekiwane, ponieważ jest odpowiedzią na wydalenie przez Estonię rosyjskiego dyplomaty 19 marca. Minister spraw zagranicznych wyjaśnił, że Estonia wydaliła rosyjskiego dyplomatę, ponieważ ambasada rosyjska ingerowała w wewnętrzne sprawy Estonii i proces wymiaru sprawiedliwości.
Źródło

Polecam:
Pomoc ChRL dla Rosji ma charakter wielodziedzinowy i w dużej mierze stanowi podstawę zdolności Moskwy do dalszego prowadzenia wojny na Ukrainie. Podejmowano próby instytucjonalizacji stosunków chińsko-rosyjskich, pogłębiając zwłaszcza aspekt militarny. Niemniej jednak stosunki między Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem pozostają jego siłą napędową.

Komentarz Arrana Hope'a
Wsparcie ChRL leży u podstaw wojny Rosji z Ukrainą

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2
  • Odpowiedz