Wpis z mikrobloga

#wynajemmieszkania #nieruchomosci #podatki #posrednicy

Pytanie do speców w kwestii kupna tzw.mikroapartamentu i wynajmowania go dla zysku:

1.Jak wiadomo nie jest to mieszkanie tylko lokal użytkowy.Czy zatem można go wynająć jako najem okazjonalny? Czy są większe czy mniejsze problemy z wywaleniem pasożyta z takiego lokalu niż w mieszkaniu?

2.czy jakikolwiek bank udziela na to kredytów hipotecznych skoro to nie jest mieszkanie?

3.Vat od takiego lokalu to 23%.ALE podobno nawet osoba fizyczna może sobie ten vat odliczyć i nie musimy być przedsiębiorcą.Proszę przeanalizować to co teraz napiszę i powiedzieć czy dobrze rozumiem i ewentualnie mnie poprawić i wytłumaczyć:
1.Kupuje mikrapartament za 200 tys.netto, VAT to 23% płacę więc 246 tys. Brutto
2.Wynajmuję studentowi za 1000 zł miesięcznie netto plus 8% vat.Razem 1080 zł brutto.
3.Swoją drogą i tak muszę zapłacić 8,5 % podatku dochodowego do urzędu skarbowego od zysków z najmu tak?
4.I teraz tak:
-Vat z kosztów jakim był zakup mikroapartamentu to 46 tys. zł
-vat z zysku jakim był najem studentowi to...80 zł.
-skoro vat z kosztów jest wyższy niż vat z zysków to w ogóle nie płacę podatku vat i przysługuje mi jeszcze zwrot.
-zwrot który otrzymam z urzędu skarbowego wyniesie 46 000 zł -80 zł = 45 920 zł.
-realnie ten mikroapartament kosztował mnie 200 080 zł i zrobiłem świetny interes tak?
  • 1
  • Odpowiedz