Wpis z mikrobloga

Jaki jest wg. was ulubiony/najlepszy film komediowy Barei?

Moim zdaniem chyba "Brunet wieczorową porą", bo fabuła nie jest tylko pretekstem do scenek parodiujących rzeczywistość PRLu jak w "Misiu" czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", choć takie scenki też oczywiście są, ale humor nie bazuje wyłącznie na nich, a intryga też jest świetna. No i jeszcze znakomita piosenka Anny Jantar "Cygańska Jesień".

#film #filmy #kino #bareja #prl #pytanie (chyba #niepopularnaopinia)
Fennrir - Jaki jest wg. was ulubiony/najlepszy film komediowy Barei?

Moim zdaniem ch...

źródło: comment_oJe0xUJY3cwIG1GfJB2eOwt3Rr013P6a

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 7
@oficjalniemartwa
Były absurdy, ale też nie ma co traktować filmów Barei jako dokumentów o życiu w PRLu. Przykładowo bary mleczne z łyżkami na łańcuchach i miskami przykręcanymi do stołów to fikcja, a przez Misia to dużo ludzi myśli że serio tak było.

Z kolei definicja terenu zabudowanego (która rzeczywiście wówczas obowiązywała) aż taka absurdalna nie jest - większy absurd jest z obecną która zależy wyłącznie od znaku, a akurat są przypadki
  • Odpowiedz
@Fennrir: Dawno temu na jakiejś komunii posadzili mnie gdzieś pomiędzy starymi babami. Lać mi się chciało a żeby wyjść to kilka osób musiało wstać. W końcu się zebrałem w sobie, wstałem. Jakaś baba zapytała czy wychodzę a ja nie wiem czemu odparłem - Tak, mam ważny telefon międzynarodowy. :D Wracam za pół godziny a jakaś stara ciotka do mnie z tekstem - Ania dzwoniła? Robię wielkie oczy, rozglądam się do
  • Odpowiedz
Mój faworyt to "Nie lubię poniedziałku" z 1971.
Scena kiedy chłop wchodzi z częścią od maszyny rolniczej na wystawę sztuki nowoczesnej jest mistrzostwem absurdu.
  • Odpowiedz
@Fennrir: dla mnie sztosem jest Nie lubię poniedziałku bo czuje się jakbym jakimś rollercoasterem absurdu jechał XD
No ale to nie jest Bareja
Barejowym moim ulubionym jest chyba Małżeństwo z rozsądku
  • Odpowiedz
  • 1
@WitekPLKiller
"Nie lubię poniedziałku" to wyreżyserował Tadeusz Chmielewski (od "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"). Niemniej jednak nie dziwię się że ludzie myślą że to film Barei bo szablon podobny - zbiór scenek będących satyrą na życie w PRLu. Aczkolwiek nie tak złośliwą jak barejowska.

@haabero
Uwielbiam zwłaszcza końcówkę z wierszem Słonimskiego oraz muzykę Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Natomiast lepiej się nie zastanawiać nad tym gdzie kręcono dane sceny. Bo powiedzieć że
Fennrir - @WitekPLKiller 
"Nie lubię poniedziałku" to wyreżyserował Tadeusz Chmielews...
  • Odpowiedz
  • 1
@haabero:
To że Łazuka wędrował z tą korbą po całej Warszawie jeszcze można wyjaśnić tym że był pijany. Najbardziej razi scena z początku jak idą z butelkami - kręcona na Bednarskiej, a w następnym ujęciu (gdzie kontynuują rozmowę z wcześniejszej sceny) pojawia się blok - nie tylko w okolicach Mariensztatu nie ma żadnego dużego bloku, ale ten blok przy którym kręcili tę scenę to jest Dom Studenta "Żwirek", 7km dalej
Fennrir - @haabero: 
To że Łazuka wędrował z tą korbą po całej Warszawie jeszcze możn...
  • Odpowiedz
Były absurdy, ale też nie ma co traktować filmów Barei jako dokumentów o życiu w PRLu.

To prawda. To satyra, celowo przejaskrawiona. Absurdy istniały, choć nie w takim natężeniu, jak w "Misiu" czy "Zmiennikach". Z jednej strony - zdecydowana większość tych sytuacji faktycznie mogła się komuś przytrafić. Z drugiej - z pewnością nie jednej osobie w ciągu jednego dnia.

Przykładowo bary mleczne z łyżkami na łańcuchach i miskami przykręcanymi do stołów to fikcja, a przez Misia to dużo ludzi myśli że serio tak było.


@
  • Odpowiedz
@Fennrir Ja mimo wszystko najbardziej lubię właśnie Misia. Nie ze względu na wspomnianą karykaturę PRL-u, ale ze względu na intrygę i postać Ryśka Ochódzkiego. Z pozoru poważny i szanowany prezes klubu sportowego, a prywatnie szuja, krętacz, oszukujący absolutnie wszystkich na swojej drodze. "Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział " - "Miś" kojarzy mi się głównie z tą sentencją ( ͡º ͜ʖ͡º) Wspaniała, podwójna rola
cezeterson - @Fennrir Ja mimo wszystko najbardziej lubię właśnie Misia. Nie ze względ...

źródło: temp_file3886131183462173773

Pobierz
  • Odpowiedz