Wpis z mikrobloga

Mam starego typu kocioł 16 kW 3 klasy i obieg wody grawitacyjny (bez pompki) na częściowo starych kaloryferach (ale tylko kilku, reszta już nowa), rury wyprowadzone są grube, bardzo grube w porównaniu z tymi jakie się instaluje teraz - mają chyba z 1 cal (czyli sporo wody w obiegu, niezbyt potrzebnie, no ale nie wiem czemu tak robiono).

Dom około 100 m2 i teraz doszło piętro - kolejne 100-110 m2 (poddasze) gdzie będzie pewnie głównie podłogówka i kilka kaloryferów.

Pytanie moje brzmi czy do czasu wymiany źródła ogrzewania (rok, dwa) ten piec da radę ogrzać cały dom? Będą to zapewne osobne obiegi z pompką. Czy muszę najpierw wywalić wszystkie grube rury z dołu i zrobić cienkimi aby było mniej wody w obiegu, czy może tak zostać a z czasem podczas remontu poszczególnego pokoju to przerabiać stopniowo? Czy ilość wody ma w ogóle znaczenie?

#remontujzwykopem #remont #hydraulika #ogrzewanie
  • 11
  • Odpowiedz
@Mikseth: czas nagrzania trochę wzrasta, ja bym nic nie zmieniał, po prostu odpowiednie naczynie wyrównawcze i git, ew. pompa, czy jakieś zawory
  • Odpowiedz
  • 0
@Mikseth zalezy jaka izolacja jest, moze nie byc wystarczajace 16kW, ale w razie czego domontowalbym klime w rwzie czego I powinno starczyć.
Grubością rur bym sie na zapas nie przejmowali bo u góry mozna wymusic obieg wody pompa w razie czego.
A piec wymienilbym w ostatecznosci
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Issac ocieplenie będzie, chciałbym nową instalacją tak jakby dołączyć się w kotłowni żeby potem w razie zmiany źródła tylko przeróbkę w kotłowni zrobić. Czyli nie muszę zmieniać starej instalacji? I tak planuje wymianę ogrzewania na coś innego no ale tymczasowo musi być z tego
  • Odpowiedz
@Mikseth: A może też spróbuj oszacować ile tego ciepła tak naprawdę potrzebujesz ?
Jeden z nielicznych sensownych kalkulatorów (naprawdę sensownych, bo to co zwykle proponują producenci kotłów na swoich stronach to "rożnie bywa") jest np tu. https://cieplo.app/ (i nie, nie potrzebuje podawania telefonu, maila i numeru buta, aczkolwiek można podać na końcu).
  • Odpowiedz
@Mikseth: Jeśli nowa część będzie ocieplona wg obecnych wymagań a stara część też nie będzie zostawiona po staremu tylko jakoś modernizowana (ocieplenie, okna itd.) to te 16kW na oko będzie pewnie ze 2x za duże, więc tym bym się nie przejmował.

Grube rury dawało się celowo, żeby instalacja miała małe opory przepływu, dodatkowo układane zawsze były ze spadkiem od grzejników do kotła. Inaczej instalacja nie byłaby w stanie działać na obiegu
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio: No dokładnie tak jest, przy piecu są jeszcze grubsze( ͡° ͜ʖ ͡°) czyli generalnie to nie przeszkadza i nie muszę starej części przerabiać żeby tylko ten rok, dwa ogrzewać dom (ocieplony) przez dołączenie do tej instalacji ale tak żeby każdy miał osobny obieg?

No bo właśnie, ogrzewam teraz temperaturami 60-80 stopni - na podłogówkę to za dużo - w jaki sposób to się reguluje? Zwalnia się
  • Odpowiedz
@Mikseth: Przy ocieplonym domu (z tego co piszesz), to 60-80 stopni jest absurdalnie wysoką temperaturą ( _) Albo te grzejniki mają po 2 żeberka, albo instalacja pracuje kilka godzin dziennie a potem stoi zimna ()

Podłogówkę się robi na każdej kondygnacji na indywidualnych rozdzielaczach, z nich się ściąga 2 rury (zasilanie+powrót) o odpowiedniej średnicy (najlepiej PP40, PEX 32 lub miedź 28) do kotłowni i
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio: Póki co dom nie ocieplony ani poddasze, palone jest w dzień/wieczorem a nocą się wygasza/wychładza (brak sterownika itd, klasyczny kopciuch)

W nowym budynku co do podłogówki całkowita racja, ale w moich realiach dół raczej zostanie po staremu (czyli grzejniki ( ͡° ͜ʖ ͡°)) a góra na 90% będzie podłogowa, kocioł chyba gazowy.

Dzięki za nakierowanie w temat, hydraulika dopiero przede mną a jestem zielony bo od
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio: No tak właśnie wstępnie dopytując o kocioł gazowy usłyszałem, że 2 rozdzielacze (kaloryfery + nowa część na podłogówce). Będę dalej dopytywał co i jak ale tak ogólnie - mając teraz bojler przy starym piecu (+ grzałka) jak dojdzie gazowy w drugim końcu domu to do ogrzewania wody muszę kupić drugi bojler czy jakoś to łączyć (ale to znowu jakie starty będą po drodze).

I druga kwestia - czy przy wyborze
  • Odpowiedz
mając teraz bojler przy starym piecu (+ grzałka) jak dojdzie gazowy w drugim końcu domu to do ogrzewania wody muszę kupić drugi bojler czy jakoś to łączyć (ale to znowu jakie starty będą po drodze).

@Mikseth: Ciężko powiedzieć bez lepszego rozeznania, tzn. gdzie są odbiory ciepłej wody (łazienki, kuchnia), jak wygląda instalacja wodna, czy da się coś tu przerobić i w jakim zakresie, jaki jest ten dotychczasowy bojler itd.
Generalnie najlepiej
  • Odpowiedz