Wpis z mikrobloga

Czy do każdego pomieszczenia musi być osobny komin wentylacyjny na dachu? Chodzi mi o sytuacje na poddaszu, łazienka i kuchnia osobno to wiem ale dwa mniejsze pokoje można połączyć do jednego?

Jest komin wentylacyjny przez środek domu ale tam są pomieszczenia z dołu podłączone i nie wiem czy dobry pomysł z jedno pomieszczenie podłączyć do niego? W sensie - mogą zapachy przechodzić z dołu lub u góry słychać wtedy rozmowy z dołu?

#remontujzwykopem #wykonczenia #wentylacja
  • 22
@Mikseth: Generalnie wentylacja grawitacyjna działa tak, że kominy są w kuchni i łazienkach. Pokoje nie mają. Przepływ powietrza następuje przez nieszczelności w oknach, przez pokoje do łazienki/kuchni i do kratki.
via Android
  • 0
@roonie ale jak dwa pokoje podepne pod jeszcze jeden (tak dodatkowo) to nic nie pogorsze?

A do sypialni też warto kratkę zrobić czy np. taki pojedynczy ścienny rekuperator żeby raz na jakiś czas trochę powietrze ruszyć? Czy nie ma to sensu?
@Mikseth: Nie robi się kratek na zapas bo zaburzysz równowagę całej wentylacji i losowo ci będzie wiać z jednych ciągnąć z drugich, w pokojach okna z nawiewnikiem albo wyciętą uszczelką u góry, kratki w łazience, toalecie, kuchni, pokojach bez okien
via Android
  • 0
@fortron czyli jak jest np otwarta kuchnia ze sporym salonem razem to już sprawa całego pomieszczenia "załatwiona" a zamiast robić w pokoju kratkę osobną to dołożyć nawiewnik do okna albo po prostu je rozszczelnić i takie rozwiązanie wystarczy?
@Mikseth: To jest jedno pomieszczenie więc 1 kratka starczy, nawiewnik w okno albo 10cm uszczelki wyrwij i będzie dobrze, w razie potrzeby rozszczelnienie i otwieranie
via Android
  • 0
@fortron pomieszczeń będzie więcej niż 1 bo łącznie 4 (ale jedno tylko bez okna i to będzie jakby mała spiżarnia). Ale na razie skupiam się na sypialni gdzie dołożę nawiewnik (są jakieś ich rodzaje?). I nawet mając pełne drzwi przepływ powietrza zawsze jakiś będzie?

Dzięki za nakierowanie w temacie bo już miałem zamiar domawiać więcej kominów dachowych ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Android
  • 0
@fortron @roonie czy do każdego okna gdzie nie ma kratki dołożyć przy zamówieniu okien nawiewniki? I czy do łazienki gdzie będzie osobno komin i wentylator zapewne też zrobić okno z nawiewnikiem?
@Mikseth: Zwykłe drzwi pokojowe są nieszczelne i nie stanowią problemuz do łazienki drzwi muszą mieć otwory wentylacyjne/podcięcie, w kuchni drzwi się nigdy nie zamyka więc obojętne. Okna z nawiewnikami tylko w pokojach i kuchni, w żadnym wypadku w łazience. Starczy ci 1 na pokój, chyba że większy niż 20m2 tondaj dwa.
  • 0
@fortron: @fortron @roonie Dzięki za rady, czyli podsumowując: będą zamontowane 3 kominki w dachu - jeden do łazienki, drugi kuchnia, trzeci wolny/do pozostawienia jako wyciąg z poddasza (który się zresztował) lub do dołączenia małego pomieszczenia, które wyjdzie bez okna. Czy wystarczy czy dołożyć jeszcze z 1?

Co do okien - raczej będą szczelne, dopiero będę je zamawiał, pewnie 3 szybowe (latem elewacja 20 cm styropian). W każdym pokoju (3) jest tylko
@Mikseth: Jak nie masz żadnego dodatkowego pomieszczenia które będziesz wentylować kratką to szkoda dziurawić dachu, nawiewnik w każdym pokoju, w kuchni jak jest łączona z salonem to bym dał, jak nie to jak uważasz. Co do nawiewników się nie wypowiem bo ja z klubu wycinaczy uszczelek.
via Android
  • 0
@fortron jedno pomieszczenie bez okna planuje dać kratkę do komina, pozostaje mi kwestia poddasza które niby będzie ocieplone ale czytam że też trzeba wentylować i nie wiem - dać dodatkowy kominek w dach czy na przestrzał szczyty dziurawić i dać tam kratki?

Ewentualnie wykorzystam w salonie. Ale kratka w salonie i jakieś 4m obok okap nie zaburzy cugu?
@Mikseth: Poddasza w sensie strych? Mój dom tego nie posiada więc się nie wypowiem na ten temat. Jak okap wpinasz w komin to przed włączeniem trzeba otworzyć okno w kuchni bo inaczej ci zacznie ciągnąć z wszystkich kratek w domu.
  • 0
@fortron: Mówię ogólnie o poddaszu mieszkalnym ale na środku zostanie jakby jeszcze takie małe poddasze i o to pytam (ale zostanie tam wolny kominek). Kuchnia będzie otwarta na korytarz itd także gdzieś tam powinna "zaciągnąć" powietrza, zawsze można będzie poluzować uszczelkę okna (raczej wszystko tak 100% szczelne nie będzie)