Wpis z mikrobloga

Tak właściwie jeśli ta propozycja zmian w podatku od zysków kapitałowych wejdzie i będzie działać jak w poniższym przykładzie to jaki sens dla większości mają IKE i IKZE? Czuję podskórnie, że najwięcej przepływów to wygeneruje na lokaty bankowe, a giełda może nawet oberwać. Bo skoro polepszymy dochodowość instrumentów pozbawionych ryzyka to po co się narażać na stratę? Po co poświęcać czas - jedna informacja, porównanie oprocentowania i koniec.

Niektóre banki wprowadziły IKE i IKZE jako konta do kupowania obligacji skarbowych. Tyle że konta z opłatą. No to bum. Teraz obligacje będzie można kupić spokojnie poza IKE/IKZE, nie płacić belki od odsetek ani opłat za prowadzenie.

Dodatkowo jeśli rzeczywiście będzie nacisk na produkty na dłużej niż 1 rok to spekulanci giełdowi specjalnie nie poczują tej ulgi.

#gielda #inwestycje
Okcydent - Tak właściwie jeśli ta propozycja zmian w podatku od zysków kapitałowych w...

źródło: obraz_2024-03-02_135737774

Pobierz
  • 10
  • 0
@dzem_z_rzodkiewki: Właśnie. Ciągle wiadomo, że nic nie wiadomo. Kapitał 100 tysięcy da się na IKE zgromadzić w 3-4 lata. Więc to nie jest jeszcze śmiertelny cios.
Natomiast kurde i tak jest niepokojące, że ustawodawca dąży do zwiększenia zyskowności inwestycji pozbawionych ryzyka, gdzie giełda tak na tym nie skorzysta.
jakby to weszło tak jak tu jest napisane do 100k zysku


@pastibox: to jest marzenie, no i zapowiadają że mają boostować długoterminowo oszczędzających. Nie wyobrażam sobie jak obniżyć podatek dlatego że trzymałeś instrument 3 lata zamiast roku
  • 0
@Okcydent: w formie najczęściej powtarzanej czyli 100k "limit na kwotę którą włożyłeś" to giełda jest bardziej promowana bo możesz zrealizować na czymś np 20% zysku - czego nigdy nie osiągniesz na lokacie i od tego 20% z 100k masz zerowy podatek


@dzem_z_rzodkiewki: Po pierwsze na giełdzie można też ponieść stratę. Żadne zniesienie belki tego nie wyrówna. Bo jak to jest, że piszą nam, że "większość inwestorów ponosi stratę na giełdzie".
Po pierwsze na giełdzie można też ponieść stratę. Żadne zniesienie belki tego nie wyrówna.


@Okcydent: używasz tego benefitu wtedy kiedy realizujesz duży zysk - proste. Tak samo jak teraz się realizuje straty zeby zniwelować podatek za duże zyski (jak nie ma perspektyw na odrobienie). Wszystko jest rozliczane w PIT-38

Po drugie jeśli ten projekt ma promować trzymanie się instrumentu powyżej roku to też nie pasuje do charakterystyki giełdy

Jak nie pasuje
  • 0
@dzem_z_rzodkiewki: Zobaczymy w konkretnych propozycjach. Ja już jestem na giełdzie i uważam, że nowych inwestorów (to na co wszyscy narzekają) to niespecjalnie przysporzy.

Jak nie pasuje ? xD wiesz jak dlugo bogaci ludzie trzymają instrumenty giełdowe? Poniżej pół roku to spekulant albo insider

Niby tak i pewnie na amerykańskiej giełdzie to działa. Na polskiej pewnie będziesz musiał dodawać przypis *nie dotyczy SSP i czegoś tam jeszcze.

Ludzie trzymają pozycje zdecydowanie coraz
Okcydent - @dzemzrzodkiewki: Zobaczymy w konkretnych propozycjach. Ja już jestem na g...

źródło: obraz_2024-03-02_152224825

Pobierz