Wpis z mikrobloga

Oczywiście w dalszej perspektywie wszystko poza takimi 5-7 ośrodkami to bedzie umierralnia.


@Sabarolus: Mnie tylko martwi za co będziemy utrzymywać infrastrukturę na prowincji, bo te wszystkie oczyszczalnie, wodociągi, autobusy, drogi gminne i inne szkoły będą obsługiwały 1/2 czy 1/3 dzisiejszej liczby mieszkańców a koszty utrzymania będą tylko rosły wraz z wiekiem. Nie będzie można ich kompletnie porzucić bo nadal będą tam mieszkali obywatele, a finansowo to będzie trudna sprawa.
Nie da się i warto to zrozumieć.


@Sabarolus: da się, tylko potrzeba nam decentralizacji.

Spoko, zanim strategia zostanie opracowana minie co najmniej kilka lat


@PfefferWerfer: takich strategii gotowych do wdrażania jest co najmniej kilka. Problem tylko w tym, że zarówno rządy PO/PSL, jak i potem PiS stawiały na centralizację wszystkiego w Warszawie i gdzie Warszawa ma decydować o wszystkim co się dzieje na prowincji.
Mnie tylko martwi za co będziemy utrzymywać infrastrukturę na prowincji, bo te wszystkie oczyszczalnie, wodociągi, autobusy, drogi gminne i inne szkoły będą obsługiwały 1/2 czy 1/3 dzisiejszej liczby mieszkańców a koszty utrzymania będą tylko rosły wraz z wiekiem. Nie będzie można ich kompletnie porzucić bo nadal będą tam mieszkali obywatele, a finansowo to będzie trudna sprawa.


@PfefferWerfer: tez mnie to zastanawia. Wioseczki zapewne wymrą, ale co zrobic z miasteczkami rzędy 15-25k?
Włochy nie będą, bo przyjmują wielu migrantów. Może i obecnie niezbyt dobrze na tym wychodzą, ale chcąc nie chcąc, to ich przyszłość.


@zmarnowany_czas: I co z tego jak średni wiek społeczeństwa rośnie bardzo szybko, a prowincja wymiera? To tylko opóźnianie nieuniknionego.
w dużym skrócie chodzi o wzmocnienie siły powiatów, a osłabienie władzy centralnej. A konkretniej, to już różne modele decentralizacji różnią się szczegółami.


@zmarnowany_czas: Podstawowa sprawa to dobrze płatna praca. Jak jej nie bedzie to powiat moze miec wszystkie komptenecje świata. A praca jest tam gdzie są młodzi ludzie i krąg się zamyka.