Wpis z mikrobloga

Mam dylemat, może mi poradzicie?

Część z was może wiedzieć, że popularyzowałem używanie własnych urządzeń ONT Gpon, zamiast tych dostarczanych przez dostawcę internetu dla was.
Niestety Netia lubi banować za takie rozwiązania, a robią to automatycznie więc zabawa tutaj straciła swój urok.
Pojawiła się jednak, możliwość instalacji Orange ale to wiąże się z rozwiązaniem umowy terminowej z Netią i koniecznością uregulowania ok 900 zł bonifikaty.
Zastanawiam się czy jest sens? Mógłbym nagrać video nt temat tj Orange 2000mbps i własne ONT tylko nie mam pewności czy zbilansuje się koszt wypowiedzenia umowy w netii.

Co robić i jak żyć?

Wideo dla atencji

#siecikomputerowe #komputery #internet #netia #orange
Pan_Slon - Mam dylemat, może mi poradzicie?

Część z was może wiedzieć, że popularyzo...
  • 36
  • 0
i ani się obejrzysz, jak po internet do Bydgoszczy będziesz musiał jeździć :D

@Jarek_P: tyle że ja mam dostęp ino "moje" urządzenia nie sa mile widziane w sieci netii ;)
@Pan_Slon: Z jednej strony rozumiem ISP, a z drugiej uważam, że to chamstwo kiedy zmuszają do używania ich gówna. Zawsze powinna być możliwość stosowania własnego urządzenia na życzenie. Nie lubię, kiedy obce sprzęty mają u mnie pracować wbrew mojej woli. Ja mam farta i ISP lokalnego, który pozwala mi na korzystanie z własnego routera. Ale nie po światełko tylko przewód ethernet. Co ciekawe spinam i się na 10Gb/s co świadczy o
@Pan_Slon: Ja bym odpuścił się w zabawę tego typu. Orange raczej jest jeszcze bardziej rygorystyczny niż Netia - kiedyś można było robić cesję na kogoś innego - ale zgodnie z nowymi przepisami PT nie ma takiej możliwości - wyjątek stanowi usługa stricte mobilna.

@crazy_wolf Nie rozumiem czemu nazywasz urządzenia operatora "gównem". Często te urzadzenia które dostarcza operator są sprawdzone i przetestowane w boju. Oczywiście nie zawsze tak jest ale pamiętam, że
@wigr: To chyba twój lokalny ISP nie wie z czym się mierzy. My pozwalamy tylko klientowi na podłączanie swojego routera do ONT. Samo ONT zostaje po naszej stronie.
@brokenik: Ja generalnie dostałem ONT HALNY HL-1GE od operatora i jestem z tego zadowolony, ale kiedy mi kilka lat temu zakładali światłowód, to powiedzieli, że mogę zmienić na własny i może będzie działać lepiej. To były operator radiówki i wtedy, w 2020, dopiero stawiał pierwsze kroki w dziedzinie FTTH, więc mogło się podejście od tamtego czasu zmienić. Nie wiem, bo od instalacji działa idealnie i nigdy nie musiałem z nimi rozmawiać.
@Pan_Slon: w Netii możesz dostać sam modem ONT, to się chyba nazywa „ONT proste” czy jakoś tak. Wiem bo ostatnio udało mi się to uzyskać, trzeba odpowiednio długo „nękać” sprzedawców. Dostaniesz od nich ONT i swój login ppoe do wpisania na routerze. W Orange żeby pozbyć się ich routera trzeba niestety „symulować” ich router na swoim, opis tego jest gdzieś na forum amatorskich sieci komputerowych.
Nie rozumiem czemu nazywasz urządzenia operatora "gównem". Często te urzadzenia które dostarcza operator są sprawdzone i przetestowane w boju

@brokenik: Ponieważ znam to z drugiej strony - tzn. strony klientów, których miałem okazję czasem wspierać. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy operator wie co robi i da coś dobrego - nie przeczę. Ale w wielu wypadkach niestety tak nie jest. I teraz tak, w bardzo wielu przypadkach, w mniejszych miejscowościach czy wsiach
Zawsze powinna być możliwość stosowania własnego urządzenia na życzenie

@crazy_wolf: @crazy_wolf problem jest taki, że w GPON do jednego włókna może być podłączonych i 100 klientów. Więc swoim sprzętem może zepsuć net nie tylko sobie.
Pozostaje szukać lokalsów, którzy dają na porcie ethernet zewnętrzne IP bez żadnych ograniczeń (choć port chyba 25 od poczty i tak muszą domyślnie blokować)
@crazy_wolf: Chamstwo to mało powiedziane. Oni bezpośrednio naruszają dyrektywę UE która zezwala użytkownikowi końcowemu na stosowanie własnego sprzętu sieciowego. Netia tym bardziej przesadza bo banuje też za własny router, a nie tylko GPON. Problem w tym że UOKiK ma to w dupie i zbyt mało ludzi na to zwraca uwagę żeby się tym zajęli.

Ja od Orange'a dostałem GPONa bo światłowód nie jest ich, a za nim spokojnie postawiłem Mikrotika. Z
@wypokowy_expert: No z tego co pamiętam tam jest splitter rozdzielający na X użytkowników. Ale, z punktu widzenia klienta - co go to obchodzi? Chcą ISP mieć u niego w domu swoje urządzenie? To powinni być zmuszeni dać pełne prawo tym zarządzać (a jak ktoś uważa inaczej, to chętnie wsadzę mu do domu swoją własną, zablokowaną kamerkę i zobaczymy czy nadal będzie taki cwaniak). Można dać klientowi (i niektórzy tak robią) proste
dyrektywę UE która zezwala użytkownikowi końcowemu na stosowanie własnego sprzętu sieciowego

@supra107: Możesz podać numer tej dyrektywy. Może się kiedyś przydać, czasami warto firmy ustawiać do pionu kiedy naruszają przepisy. Im wyższe roszczenie z zabezpieczeniem, tym chętniej pokornieją.
@crazy_wolf: Tylko, ze Tenda, TP-Link, Mercusys nie robia za bardzo ONT-ow (chyba mieli cos w ofercie dla operatorow ale bardzo niewiele urzadzen) a miec pretensje o TP-Linka.
Widac, ze nie masz pojecia o czym mowisz, doczytaj sobie jak dziala gpon bo trzeba by ci tlumaczyc od poczatku, tak samo mozemy rozmawiac o kablowkach, ze na przyklad w stanach moze kupisz wlasny modem kablowy i tak mozesz ale musisz wybrac jakis z
@krzywy_kanister: O, widzę pan "dali mi permabana na Elektrodzie ale nadal muszę mówić że wszyscy nie mają pojęcia o czym mówią" się pojawił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@crazy_wolf: Ponieważ nie jestem trollem który ma potrzebę wywyższania się nad innymi, wytłumaczę to w sposób cywilizowany.

GPON tak naprawdę jako jedyny musi być pod kontrolą operatora, ale nawet nie zrobią tak że jak klient kupi sobie takiego GPONa