Wpis z mikrobloga

Słucham sobie Krasonia gdzieś tam w zakładce jak radośnie plecie dlaczego ceny nie spadno XD

No ja powiem, że nie wiem, bo wszystko zależy od kredytów 0%, a dodatkowo dewy muszą do kwietnia poodpalać inwestycje, bo rząd nie zgodził się przedłużać im kolejny raz terminu zaostrzenia norm. Ale argumenty takie:

- "stopy procentowe będą już spadać" - A niekoniecznie. Pekao napisało ostatnio nawet, że nie tylko nie spadną w tym roku, ale również w kolejnym. Są też już tacy, co uważają, że jeszcze wzrosną.

- "Ukraińców cały czas przybywa" - Nie przybywa, tylko ubywa XD Oczywiście nie wiadomo co się będzie działo na Ukrainie, ale jak tylko utrzymamy status quo, czyli tempo wyjazdu Ukraińców do siebie / na zachód to będzie ich mniej.

- "Byli tacy, co mówili że w 2023 ceny spadną i dali by sobie rękę uciąć" - I by spadły, gdyby nie kredyty 0%, forward guidance Glapy i obniżka stóp pod wybory.

Generalnie czuć no tak jakoś napinkę, że kolejny czarny łabędź będzie tym razem spadkowy XD Fajnie jest usłyszeć od tych etatowych naganiaczy "ceny będą rosły tylko wolniej" bo zawsze tak mówili jak ruch spadał do zera.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #mieszkanienastart #wkpinvestments
  • 11
  • 6
@onomatopejusz: Jak ci naganiacze z otodom w połowie 2022, czyli kiedy sprzedaż szorowała po dnie, przekonywali, że ceny "będą rosły ale wolniej" to top argumentów to były ceny materiałów budowlanych, Ukraińcy z walizkami gotówki, potężne fundusze i niedobór mieszkań.

Tymczasem materiały spadły, Ukraińców z hajsem to jest garstka i może nawet kupują tylko nie u nas XD, funduszy nima, a mieszkań jest nadmiar.

Za to ceny wzrosły, bo beka 2%, łagodzenie
I by spadły, gdyby nie kredyty 0%, forward guidance Glapy i obniżka stóp pod wybory.


@mickpl: To nie jest zadne wytlumaczenie. Jak spekulujesz, ze cos sie stanie lub nie to musisz brac pod uwage WSZYSTKIE czynniki. Spadkowicze sie mylili po raz kolejny i nie ma ani potrzeby sie z tym kryc, ani sie tego wstydzic.
@mickpl Ale przecież ten kredyt 0% to kapiszon, a na samych dopłatach skorzystają głównie wielodzietne rodziny (o ile finalnie wejdzie w proponowanej formie). Te 1.5% do 200k dla singli to drobna promocja.

Fakty są takie, że u władzy są Hetman i Kukucki, czyli przeciwnicy dofinansowywania deweloperki, a dopłat do kredytów nie ma do odwołania. Reszta działań to ostudzanie rynku na czas wyborów oraz by uniknąć krachu. Po wyborach samorządowych i zaoraniu PiSu
  • 3
To nie jest zadne wytlumaczenie. Jak spekulujesz, ze cos sie stanie lub nie to musisz brac pod uwage WSZYSTKIE czynniki.


@lami: No tak, ale przydałoby się, aby ci analytycy przewidzieli CHOCIAŻ JEDEN XD czynnik który spowodował wzrosty. To jakbym ja np. utrzymywał, że ceny spadną, bo x, y i z. Nic z tego by się nie wydarzyło, ale w Warszawę walnęłaby kometa i bym mówił aha miałem rację
"Byli tacy, co mówili że w 2023 ceny spadną i dali by sobie rękę uciąć" - I by spadły, gdyby nie kredyty 0%, forward guidance Glapy i obniżka stóp pod wybory.


doskonaly dowod, lubie takie empiryczne dowody ktore lamia logike na rzecz recjonalnosci

np. racjonalnosc mowi, ze warto kupic mieszkanie po 20k/m w waw na chrzanowie(bo metro), bo za rok bedzie drozej, a logika mowi ze taka cena to jest w boagatych