Wpis z mikrobloga

Chodzi za mną ostatnio czytnik e-booków i generalnie czytanie cyfrowe. Uwielbiam dobre historie, książki, fantastykę i kryminały, ale czytanie papierowej książki zaczęło mi przypominać pewien rytuał: trzeba wziąć z półki, mieć jasno w pokoju, usiąść, trzymać książkę w obu rękach, albo mieć solidny blat pod kątem itp. I jakoś ciężko mi się skupić, nie mówiąc już o tym, że jak widzę cenę książki 50-70 zł to mnie krew zalewa. A że żyjemy w czasach cyfrowych i ciągle mam smartfon w łapie (tu też wchodzi moje zdiagnozowane #adhd) to jednak łatwiej mi się skupić jak mam coś mniejszego w ręce do czytania. I tu natrafiłem na #kindle i #ebook .

Czytałem wiele opinii wśród osób zabieganych i mających chaos w głowie, że taki kindle jest wręcz wybawieniem i pozwala lepiej i sprawniej konsumować książki nić tradycyjny papier. Smartfon jednak odpada, bo na dłuższą metę jest niewygodny (światło cyfrowe) i oczy się męczą, plus małe literki. Tablet też odpada bo to jednak cyfrowe światło.
I tu pytanie do was. Bo ja się KOMPLETNIE nie znam na tych ebookach i cyfrowym czytaniu. Jaki Kindle byście mi polecili? Powiedzmy że budżet celujący w okolice 700-800 zł, może z lekką obsuwą w górę gdyby różnica w jakości była istotna.

Na czym mi zależy?
- Możliwość czytania w nocy (podświetlany papier), bez konieczności odpalania zewnętrznej lampki,
- Czytanie pdfów i książek z neta (nie ukrywam, duża mam pobranych pdfów z chomika i fajnie jakbym mógł to odpalić na czytniku, plus czytanie komiksów/mang), żeby odczytywał polskie znaki
- Długo działająca bateria
- Fajnie jakby była możliwość ustawiania wielkości czcionki, a nie że odpalę książkę i będzie asianguyreadingsmallpaper.jpg
- Duży ekran, żeby nie trzeba było przewijać strony co 5 sekund
- Język nie gra roli, może być eng. Bo słyszałem że kindle nie posiada polskiego, nie przeszkadza mi to.
- ewentualnie jakieś inne bajery o których nawet nie wiem że potrzebuję XD

#ksiazki #ebook #kindle #czytniki
ponerLokej - Chodzi za mną ostatnio czytnik e-booków i generalnie czytanie cyfrowe. U...

źródło: 000HM2V9LS6HW66A-C122-F4

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ponerLokej:
- można czytać w nocy, ale nie zalecam, bo wzrok nie lubi takich punktowych miejsc oświetlonych.
- czytanie PDF-ów raczej odradzam, ogólnie źle się je czyta na czytniku.
- poza wyjątkami większość czytników trzyma długo baterię, więc w zasadzie nalezy sprawdzić czy w opinii uzytkowników nie ma któryś konkretny model zwalonego zarządzania baterią. Dobre forum (polecam) http://forum.eksiazki.org/
- wielkość zależy bardziej od zastosowań. Powiem tak, książki beletrystyczne i część
  • Odpowiedz
@ponerLokej: Jak wyżej, z PDF-sami to trochę słabo. Zwykle mają ustawiony duży format strony (np. A4) a ekran czytnika mały. Ale jak ustawisz orientację strony w poziomie to idzie czytać strona po stronie. Jednak PDf-y mają ustawioną czcionkę na stałe i jej nie powiększysz, chyba że z całą stroną. Wiele ksiażek tak przeczytałem, ale nie wszystko się da. W "normalnych" e-bookach oczywiście czcionkę można regulować (krój, wielkość).
Najważniejsze atuty czytników
  • Odpowiedz
@ponerLokej: Na budżetowych (małych fizycznie) czytnikach nie będziesz w stanie czytać efektywnie 90% pdf'ów. Dopóki nie kupisz naprawdę dużego (jak format papieru A4 lub B5), to nawet nie ma co o tym myśleć - szczególnie gdy jak mówisz nie lubisz "małych literek".
Natomiast wygodnie czyta się właściwie na WSZYSTKICH czytnikach, nawet tych najgorszych/najstarszych. Oczywiście, im więcej zapłacisz - tym będzie to jeszcze bardziej komfortowe, ale tak jak przesiadka z naprawdę
  • Odpowiedz
@ponerLokej: Obecnie jest trochę zamieszania z powodu zmian wprowadzonych przez Amazon w ostatnim roku:
- EPUB - wysyła się bezprzewodowo przez Send to Kindle i jest on po drodze konwertowany na format czytnika;
- MOBI - wgrywa się przez kabel (oficjalnie ale nie można wysłać bezprzewodowo, choć da się jeśli zamiast rozszerzenia *.mobi podmieni się na *.png);
- AZW3 - wgrywa się przez kabel USB;
- PDF - przez kabel
  • Odpowiedz
  • 0
@ponerLokej Mobi działa raczej tylko na kindle, a inne czytnikiem chyba tylko epub, więc łatwiej znaleźć treść na chomiku w formacie epub.

Ale tak, jak pisze kolega wyżej, epub teraz też wchodzi na kindle i działa
  • Odpowiedz
  • 1
@ponerLokej taki Kindle paperwhite 5 ma podświetlenie, gładki ekran bez ramek, ładowanie usb c, wifi, słownik angielsko-polski możesz dograć, natywnie ma słownik języka angielskiego, jakieś bieda fiszki też są do nauki słówek.

Mam i polecam
  • Odpowiedz
  • 0
@Cyfranek @k__d : Przyznam, że się pogubiłem ;)

Z tego co czytam Epub nigdy nie był wspierany przez Kindle i nawet jak wgrywamy to on go sam przerabia do formatu takiego jaki uznaje za "czytalny". Moje pytanie, czy w ten sposób nie uszkadza formatu? Bo boję się że przerobi i będą jakieś artefakty czy błędy, zwłaszcza przy polskich znakach.

Dodatkowo format MOBI z tego co czytam jest "przestarzały" i są
  • Odpowiedz
@ponerLokej:
Mobi działał tylko na Kindle.
Epub nie działał na Kindle, a działa na innych czytnikach.
Kiedyś można było przesyłać mailem Mobi na Kindle.
Teraz można emailem wysyłać tylko Epub na Kindle. Wysyłanie maila to najwygodniejszy sposób transferu książek do
  • Odpowiedz
@ponerLokej: Jak wyżej. EPUB nie jest uszkadzany przy wysyłce, przynajmniej ja nie zauważyłem. Jedyny chyba kłopot w takim przypadku to, że pewnie nie będzie podziału wyrazów według polskich reguł przy wysyłce EPUB-a przez Send to Kindle. Ale EPUB tylko przez Send to Kindle.

Tak, MOBI nie prześlesz oficjalnie przez Send to Kindle, dlatego wyżej napisałem, że trzeba go skopiować przez kabel USB i będzie normalnie widziany przez czytnik bez problemów.
  • Odpowiedz
@Cyfranek: A masz może doświadczenie z przesyłaniem PDF przez Send to Kindle?
Działa to jakoś? Ogolnie miałem stare Tolino VIsion i niestety wyzionął ducha. Szukam jakiejś alternatywy i w sumie rozważam Kindla 11, PocketBook Basic Lux 4 oraz Tolino Shine 4. Skłaniam sie troche ku ostatniemu z racji tego, że juz miałem tą markę i w sumie nie mialem z nim żadnych problemów.
  • Odpowiedz
@NikolajTesla1991: No ja akurat z PDF-ami w Tolino to niezbyt się polubiłem. Jak mam czytać PDF-a to raczej w PocketBooku (więcej opcji obcinania marginesów) lub Kindle (trochę szybsze przetwarzanie). PDF można normalnie przez Send to Kindle wysłać (e-mail, aplikacja, strona WWW). Jeśli się w temacie listu (przy korzystaniu z konta e-mail) można dodać "convert" to nawet przekonwertuje od biedy na tekst, ale konwertowania nie polecam akurat.
  • Odpowiedz