Wpis z mikrobloga

#chlebdomowy #bojowkapiekarska #pieczzwykopem
Miry, robilem dziś swój pierwszy chlep na zakwasie.
Niestety nie dokarmjlem zakwasu od 3 dni, no i ciasto bylo bardzo plynne, poza tym nie urosło. Wrzucilem je na fajrant z formy do brytfanki i sie rozlalo. Będzie pewnie pieczony krowi placek. Mąka pszenna 750, przepis: https://aniagotuje.pl/przepis/chleb-na-zakwasie

Ma ktoś dobry przepis na chleb bez drożdży na mące 750? Zakwas żytni.

Nie urosło bo nie dokarmilem? Czy ma duże znaczenie wyrabianie tylko w mikserze z hakiem zamiast ręcznie?
  • 8
  • Odpowiedz
@jaco666b Jeśli masz zakwas hodowany od zera i niedokarmiony przed pieczeniem, to owszem, może być mało żwawy. Nie widzę sensu pieczenia niewyrośniętego, poczekaj jeszcze. Wyrabianie mikserem na pewno nie jest przyczyną, w życiu żadnego chleba ręcznie nie wyrobiłam. Na pierwszy wypiek na zakwasie wybrałabym chyba chleb czysto żytni, pieczony w keksówce, bez babrania się z formowaniem bochenka.
  • Odpowiedz
@jaco666b Korzystam z książki Kucharskiego "Chleb. Domowa piekarnia". Na YT ma widzę taki dość podstawowy przepis, powinien być OK.
Podczas wyrastania patrz na to, czy zakwas / ciasto faktycznie rośnie, czasy podane w przepisach to tylko sugestia. W zależności od temperatury pomieszczenia i chęci do życia twojego zakwasu wszystko może trwać dłużej lub krócej.
Dawaj przekrój placka ( ͡º ͜ʖ͡º)
jedennadziesiec - @jaco666b Korzystam z książki Kucharskiego "Chleb. Domowa piekarnia...
  • Odpowiedz