Wpis z mikrobloga

#pieniadze #obligacje #inwestycje #mieszkania #nieruchomosci
Mam oszczędności zdeponowane w obligacjach indeksowanych inflacją, większość z nich oprocentowana na 7%, chociaż częśc i na 9, lub 11% w porywach.

Co lepiej zrobić, wypłacać to i kupować najtańsze mieszkanie w mieście na jakie mnie stać, czy lepiej poczekać i nie brać pierwszej lepszej nieruchomości?

Wydaje mi sie, ze lepiej poczekać, bo nawet jak mieszkania zdrożeją to oszczędności wzrosną o około 7% i jeszcze mam dochody z pracy.

Co zrobić?

• Śpieszyć się z kupnem nieruchomości 36.8% (35)
  • Spokojnie, jeszcze troche poczekać 63.2% (60)

Oddanych głosów: 95

• 12
@Xvenowski: no to zależy od tego ile masz tej kasy.

Jak masz mniej niż kosztuje nieruchomość, to bardziej się opłaca wyciągnąć i kupić chatę, bo nawet jak nieruch zdrożeje trochę mniej od obligacji, to jednak drożeje od większej wartości, więc finalnie jesteś do przodu.

Jak masz tyle ile kosztuje nieruchomość, to możesz się bawić w spekulacje co szybciej urośnie i zostać przy obligacjach
w zeszłym roku mieszkania w takim krakowie zdrożały 37%. Matematykę zostawiam Tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@perfumowyswir: Nie jestem z krakowa, a w mniejszych miejscowosciach tez owszem, sa wzrosty, ale nie az takie

jeżeli chcesz czekać to tak 2 lata minimum do zakończenia deweloper+ plus zanim spadnie to nie z dnia na dzień tylko też z rok od tego czasu. Musisz się zastanowić jak ważny jest dla
tylko w związku z inflacją i kosztami, w tej chwili na zadupiach wzrostów nie ma w ogóle. Możesz bez problemu poczekać jeszcze

@dzem_z_rzodkiewki:

Eksodus do dużych miast + katastrofa demograficzna będzie wpływać na spadek cen

@Maxior99: Ale z drugiej strony nawet w malych miastach masz imigrantow z ukrainy i azji i to oni wynajmują mieszkania
@Xvenowski: to jest kluczowe spostrzeżenie. Jeśli masz 100 tys, to przy 7% będziesz miał po roku 107 tys - podatek. (Zyskasz 7tys -podatek).

Jeśli kupisz mieszkanie za 700 tys, a one wzrosną 5%, to po roku zyskasz 35 tys.

Jeśli natomiast nie kupisz mieszkania przy takich samych wartościach jak powyżej, to będziesz miał w portfelu 7 tys więcej - podatek, a mieszkanie, które będziesz chciał kupić będzie droższe o 35 tys,