Wpis z mikrobloga

Na czym polega ten wałek przez OLX?
na wstępie dosyć istotne uwagi:
- sprzedaż bez dowodu zakupu
- Wałek na przesyłce? -Nie, odbiór osobisty. Nawet zaproponował spisanie umowy.


1) Sprzedawca udostępnia zrzut ekranu z ustawień i pudełka telefonu, numer IMEI sprawdzam u producenta:
https://consumer.huawei.com/pl/support/warranty-query/
Jest gwarancja do deklarowanej daty przez sprzedawcę, ale... brak dowodu zakupu wyklucza wymianę urządzenia na nowy.
2) Sprzedawca deklaruje, że telefon nie jest obciążony ratami, nie może być zablokowany bo kupił za gotówkę w sklepie Media Expert/Media Markt, ale ...nie ma rachunku.
Cena jest niższa (ale nie jakoś mega niska), adekwatna do sytuacji wiec sprawdzam dalej u operatorów czy nie wisi u nich na raty, przez co może być zablokowany.
3) Weryfikuje IMEI u operatorów i uzyskuje taki komunikat:

Właścicielem urządzenia nie jest P4 sp. z o.o.

< Oznacza to, że urządzenie było kupione u innego operatora lub zostało już w pełni spłacone i jest wolne od obciążeń na rzecz P4. sp. z o.o.
Kontaktuje się z operatorami i mówią, że sami właśnie w taki sam sposób weryfikują telefony przy odkupie w ramach rozliczenia.
4) Wiec wracam do kontaktu z producentem. Zadaje pytanie czy mogą mi podać informacje z jakiego kanału dystrybucji pochodzi telefon. Tak, to Play
I tu moje zaskoczenie, sprzedawca kilka razy zapewniał, że nie ciążą na nim raty, nie był od operatora a z marketu.
- Słaba pamięć? Telefon z grudnia.

Czyżby dziura w systemie internetowej weryfikacji Play?
A może sprzedawca jest kolejnym właścicielem? Poprzedni spłacił raty a obecny nie może uzyskać potwierdzenia ich spłaty więc by nie straszyć w ofercie dalszej sprzedaży, że telefon jest od operatora to mówi, ze z marketu bo strony operatorów informują o braku blokady?
Ciekawi mnie wasz pogląd na ten przypadek, ale darujcie sobie śmieszki, żebym nie musiał ich kasować.

PS:
Gdyby ktoś był ciekaw w jakiej sieci pracuje dany numer telefoniczny to można to sprawdzić na tej stronie:
https://bip.uke.gov.pl/numeracja/dostawca-uslug/
Jeśli chcecie sprawdzić czy telefon jest nadal operatora (na raty) a nie sprzedającej nam osoby to operatorzy umożliwiają sprawdzenie tego na swoich stronach
https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei
https://www.play.pl/uslugi/sprawdz-wlasciciela-telefonu-imei
https://www.t-mobile.pl/c/sprawdzenie-imei
https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

#orange #play #tmobile #plusgsm #telefony #android #aple #huawei #pytaniedoeksperta #prawo #policja #afera #bezpieczenstwo #niebezpiecznik #zaufanatrzeciastrona #huawei #allegro
  • 20
@widmo82: Gwarancja do bramy i dalej się nie znamy. Po co rozstrzygać czy to oszustwo czy nie. Brak gwarancji producenta i rękojmi dyskwalifikuje zakup. Równie dobrze może być kradziony. Z pudełkiem? Co za problem? Spadł z przysłowiowego tira.
@widmo82: Wałek jest na tym, że sam z siebie proponuje odbiór osobisty i spisanie umowy, zaczynasz mu ufać, więc:

1. Stwierdzasz, że nie będziesz jechać do miasta X i sam proponujesz zakup po przedwpłacie, albo żeby okazja ci nie uciekła wpłacasz zaliczkę. I tyle widzisz swoje pieniądze.

2. Umawiasz się z typem na odbiór osobisty, on podaje jakiś adres, umawiacie się, ale on nigdy nie przychodzi bo czeka na pacjenta ze
@widmo82: Ale ty jesteś naiwny. Jak ty chcesz wyegzekwować rękojmie od jakiegoś Janusza? Pójdziesz do UOKiK? Odbijesz się od ściany i tyle. Jeśli gość nie będzie miał żadnych innych oszustw, ani nie będzie żadnych innych zgoszeń na niego to się jedynie odbijesz od ściany.

Nie wiem jak gwarancja, ale to większość wymaga dowodu zakupu. Może w play jest inaczej albo u producenta tego telefonu.

Szczerze to odradzam zakup, bo dzięki temu
  • 0
Ale ty jesteś naiwny. Jak ty chcesz wyegzekwować rękojmie od jakiegoś Janusza? Pójdziesz do UOKiK? Odbijesz się od ściany i tyle


@prawilnik: Ale ty jesteś... leń. Nie chciało Ci sies prawdzić, że jak Kowalski sprzedaje coś Iksińskiemu to na nim również ciąży rękojmia.

Ponowie bo nie zrozumiałeś. Pytam gdzie tu jest wałek a ty tłumaczysz, że gdyby cos to nie wyegzekwuje czegoś tam. Odpowiadasz na niezadane pytania.
@widmo82: coś mi się zdaje, że telefon ze zdjęcia nie będzie telefonem który dostaniesz na miejscu. Taki sam wałek robią przy różnych urządzeniach Apple. Na miejscu ci powie że miał ich kilka i taki pomyłek. I oczywiście nie spotka się w domu tylko pod adresem, bo tam nie mieszka, a ty tego nie zweryfikujesz.
  • 0
@NieoznaczonaReklama: podstawą weryfikacji kupionego sprzętu jest zgodności numeru IMEI z oferty, menu urządzenia i pudełka. Brzmi mocno absurdalnie ten wpis, ale dziękuje za uwagę :)
PS: adres zamieszkania i odbior z domu nic nie zmienia/poprawia/uwiarygadnia. Wystarczą na umowie dane zgodne z prezentowanym dokumentem i zgodna ze stanem faktycznym facjata. Oczywiście można wziąć pod uwagę, że dokument podrobiony, ale zostaje jeszcze słup na numer karty SIM z ktorej prowadzono rozmowy, logi z
@widmo82: jak będziesz za mocno weryfikował to możesz też w ryj zarobić na przykład i nie będzie sprzętu ani kasy. Na dokumentach nie ma adresu. Prawo jazdy do takich akcji to można za 100 zł kupić, na olx pewnie też, i to na prawdziwe dane ze swoim ryjem. No i te twoje logi z olx dadzą ci szybkie umorzenie z powodu niewykrycia sprawcy, bo policja ma głęboko gdzieś ten twój telefonik
  • 0
@NieoznaczonaReklama: Obstawiam, że telefon odebrany np. konkubinie. Nie przyznał się, ze z Play bo by ktoś poprosił dokument potwierdzający spłatę rat mimo, że strona Play komunikuje, że nie jest on obciążony żadnymi ratami.
Wygodniej powiedzieć, że z marketu jakiegoś. Przecież nie poprosi konkubiny z którą sie roztał, zeby mu jeszcze jakieś rachunki do telefonu załatwiła.
PS: fajnie, że się rozpisałeś o podrabianym dokumencie, ale sam o tym przecież pisałem.
A co