Wpis z mikrobloga

Tak z czystej ludzkiej ciekawości - czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego podstawa programowa #matematyka jest kastrowana od lat? W latach siedemdziesiątych na maturze były całki, a dzisiaj matura podstawowa to żart. I tak wiem, że kiedyś nagminnie się ściągało. Przecież przez ostatnie pół wieku gówniaki nie zrobiły się nagle aż takie głupie. Jedynym logicznym wytłumaczeniem, jakie widzę to ograniczenie godzin nauczania przedmiotu, ale to chyba nie ten przypadek tutaj.

#kiciochpyta #niewiemjaktootagowac
  • 6
@sberatel: Gówniaki z definicji są raczej głupie, dopóki ktoś ich czegoś nie nauczy. Moje pytanie to właściwie powinno brzmieć - dlaczego przestaliśmy uczyć gówniaki.
czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego podstawa programowa #matematyka jest kastrowana od lat?

I tak wiem, że kiedyś nagminnie się ściągało


@groman43: no właśnie dlatego podstawa musiała być okrojona. Z chwilą kiedy sprawdzanie matury stało się centralne i zniknęła tolerancja na ściąganie trzeba było ją zrobić prostszą bo bez ściąg mnóstwo ludzi by po prostu nie zdawała. Jaki jest sens trudniejszej matury skoro większość potrzebowała ściąg żeby ją zdać? Na pewno
A od kiedy jest obowiązek posiadania matury


@groman43: matura nie służy tylko uczniowi. Chociażby służy też jako metoda diagnostyczna dla systemu edukacji. Opłaca się więc ją tak konstruować żeby z jej wyników można było wyciągnąć jakieś przydatne informacje. W sytuacji gdzie 90% zdających dostanie 0% to jej przydatność w takim zakresie znacznie maleje. Idealnie by było gdyby przeciętny zdający dostawał wynik w okolicach połowy możliwych do zdobycia punktów. Taki stan pozwalałby
@ZdeformowanyKreciRyj: Zgodzę się z twierdzeniem, że wyniki egzaminów świadczą nie tylko o wiedzy zdobytej przez uczniów, ale również o system edukacji. I owszem, jeśli mały procent uczniów zdaje egzamin, to znaczy że coś jest nie tak z systemem edukacji. Natomiast absolutnie nie zgodze się z obcinaniem podstawy programowej jako rozwiązaniem tych problemów. To nie jest prawdziwe, systemowe rozwiązanie. To jest po prostu obniżanie poprzeczki tak, żeby dostać oczekiwane wyniki. W ten