Wpis z mikrobloga

Jest sobie firma mocno nastawiona na rozwój. Żeby się rozwijać musi inwestować w nowe maszyny i technologie.
Czy jest w polskim prawie taka możliwość, że część, np. maszyn finansowana jest w jakiejś części z pieniędzy innych osób? Przykładowo maszyna kosztuje 1 milion złotych. Firma wykłada pół miliona, a drugie pół miliona złotych inwestuje jakaś grupa ludzi, która później czerpie zyski ze sprzedaży produktów wytworzonych przez tą maszynę. Jakiś procent adekwatny do zainwestowanych środków.
#prawo #firma #inwestycje
  • 9
@inko-gnito: Praktycznie i prawnie, inwestorzy nabywają część przedsiębiorstwa (raczej nie samej maszyny) i partycypują w przychodach. Załóżmy w prostym przykładzie, że potrzebne pół miliona pozyskujesz sprzedając inwestorom 10% udziałów w firmie. Jeśli dzięki tej maszynie firma zwiększy przychód i odbije się to na jej wartości, to przykładowo udziały sprzedane za 500 tysięcy, będą warte już 700 tysięcy. Wtedy inwestorzy mogą zechcieć je zbyć po takiej cenie i myk - zarobili 200k
@odysjestem: co jeśli nie chce zbyć udziałów, tylko zarabiać na towarze wyprodukowanym przez tą maszynę? Powiedzmy, że wyłożyłem połowę jej wartości. Wiadomo, że koszty produkcji są po stronie właściciela firmy, to on płaci pracownikom itp., ale wyłożył tylko połowę wartości tej maszyny.
@inko-gnito: To już pytanie do prawnika, który ogarnie warunki umowy inwestycyjnej. Pewnie da się to jakoś zgrabnie ująć w zapisy. Po to jednak płacę prawnikom, żeby ogarniali takie rzeczy za mnie, a ja nie muszę się doktoryzować z jakiegoś tematu, który nie jest dla mnie operacyjnie kluczowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@inko-gnito: Można stworzyć osobna spółkę aby taką maszynę móc rozliczyć w ramach tej spółki. Jeśli w firmie jest pomysł to czasem tworzy sie takie nowe spółki córki zajmujące się tym nowym pomysłem i w te przedsięwzięcia mogą wchodzić inni inwestorzy udziałowcy którzy chca to wesprzeć czy to finansowo czy w inny sposób.

W umowach spółki jest duża dowolność w tworzeniu róznych zapisów które pomagają rozliczać zyski. Np mogą być zapisy że