Wpis z mikrobloga

#podatki

Wyjaśnijcie mi bo czegoś nie kumam:

1.Czy w przypadku umowy-zlecenia,też jak przy umowie o pracę stosuje się co miesiąc kwotę zmniejszającą podatek-300 zł? Czy Zleceniodawcy płacą normalnie pełny podatek co miesiąc i dopiero przy rozliczeniu rocznym dostają ewentualny zwrot?

2.Są kalkulatory płac i zaznaczam następującą kombinację :Praca na umowę-zlecenie przy posiadaniu umowy o pracę w innym miejscu z zarobkami powyżej minimalnej krajowej.I teraz dorobiłem sobie miesięcznje na tym zleceniu 1000 zł brutto.Dlaczego kalkulator pokazuje,że płacę tylko składkę zdrowotną i zero podatku dochodowego od tego zlecenia? Mam rozumieć,że nie pobiorą mi co najwyżej zaliczki na dochodowy od tego zlecenia ale jak złożę Pit na koniec roku to będę musiał i tak dochodowy o tego zlecenia zapłacić? Jak to rozumieć? To mogę se mieć podpisane 20 umów-zleceń po 1000 zł brutto i jak mam umowę o pracę powyżej minimalnej pensji to od tych zleceń w ogóle nie zapłacę dochodowego? Bo tak twierdzi kalkulator.
  • 1
@polot:
1.Jeśli jest złożony PIT-2, to tak - zmniejsza się zaliczkę o kwotę wolną.
2. Wg mnie błąd w kalkulatorze, albo jakiś parametr miałeś zaznaczony. Bo można zleceniodawcy złożyć oświadczenie o nie pobieraniu zaliczek i wtedy nie będziesz miał potrącanego podatku przy wypłacie. Ale generalnie od zleceń pobiera się zaliczkę.