Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#prawo #podatki #polska #usa #bankowosc

Urodzilem sie w #usa. Mieszkam w polsce od wieku szkolnego. Od urodzenia mam takze obywatelstwo polskie. Nigdy nie pracowalem tam, ani nic takiego. Obecnie mam ponad 30 lat.
Ostatnio jeden z bankow w polsce, wyczail, ze jestem obywatelem USA. I od teraz albo mam dostarczyc dokumenty amerykanskie, ze nie jestem ich obywatelem, albo bede oznaczony jako obywatel amerykanski i beda przekazywac moje dane co amerykanskiej skarbowki w ramach FACTA czy jak tam to sie nazywa. Pracuje w polsce tak w razie czego.
Z czym to się wiąże dla mnie? Czy bede w jakis sposob podwojnie opodatkowany? Bank chyba nie zjamie mi konta albo nie wysle kasy do amerykanskiego US? Czy ktos Was moze wie?

Co do porad w stylu poszukaj gdzies indziej, niz na portalu z obrazkami - wam dziekuje. Dzialam w sprawie, ale poki co nie trafilem na kompetentengo radce prawnego/ksiegowego. Poki co trafiam tylko na takich, co umieja rozliczac i znaja przepisy w wypadku, jesli polak w polsce wykonuje prace dla firmy z USA.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
@mirko_anonim:
"If you are a U.S. citizen or resident alien, the rules for filing income, estate, and gift tax returns and paying estimated tax are generally the same whether you are in the United States or abroad. You are subject to tax on worldwide income from all sources and must report all taxable income and pay taxes according to the Internal Revenue Code."

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/us-citizens-and-resident-aliens-abroad