Wpis z mikrobloga

Jak w 2024 najkorzystniej finansowo pozyskać auto (2015/2016, koszt 150k) mając #jdg na #ryczalt? Wziąć #leasing na 2 lata i w pierwszym roku spłacić 70-75% leasingu, wcześniej przechodząc na liniówkę (do tego zrobić to w okolicy grudnia, by oc+ac na drugi rok móc kupić jeszcze w tym samym roku; do tego wszystkie przeglądy/serwisy kupić z góry na okres leasingu, o ile takie coś jest możliwe)? Czy może kupić jako osoba prywatna, a potem wciągnąć do firmy i tam jakoś to ogarnąć (amortyzacja?)?

#ksiegowosc #podatki
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@buntowniczaczupakabra zależy od dochodu, można przejść nawet na zasady ogólne. Można wziąć dotacje(ale to na nowe). Ja ostatnie wzialem na ryczałcie na leasing 3 lata żeby wykup był minimalny żeby odliczyć maksymalnie dużo VAT, potem wykup prywatny. W pierwszym roku planuje dużo nadplacic żeby zmniejszyć odsetki
  • Odpowiedz
@piwakk: Bardzo ciężko to pewnie nie, jedynie samo "ciężko", bo minimalny okres leasingu to 2 lata, więc musiałbym szukać rocznika 2016.

@bb89 Tutaj wiem, że trzeba mieć ok. 23% dochodu jako koszt, ale przy wrzuceniu w koszty 70-75% wartości auta w danym roku, to już wtedy by wyszło ok. 10k miesięcznie, czyli już powyżej tych 23%.
  • Odpowiedz
@piwakk: To już inna kwestia. :) Na razie patrzę na sposoby pozyskania takiego auta, bo zawsze fajnie trochę "ugrać" na podatkach.

@bb89 Nie chcę odliczać 70-75%, tylko tak skonstruować leasing, by tyle kosztu całego leasingu spłacić w jednym roku kalendarzowym (ponoć przy większych procentach już taki leasing jest podejrzany). Poza tym AFAIK na użytek mieszany odliczasz 50% VATu, a dochodowy normalnie w 100%. I patrzyłem też ten kalkulator i
  • Odpowiedz
@buntowniczaczupakabra: Wiek pojazdu na koniec finansowania w większości firm nie może przekraczać 8 lub 10 lat. W BNP zrobisz 11 lat, w Alior 12 lat, na odstępstwie 14 lat, ale odradzam ze względu na obsługę i koszt. Zatem zakładając, że operacyjny minimalnie musi trwać 24 miesiące to masz do wyboru 2016 rok na 2 lata leasingu. Wartość minimalna wykupu po 24m to 19%. Mało kto Ci pójdzie na rękę aby
  • Odpowiedz