Wpis z mikrobloga

Nie da się wstawić całej nuty E, a resztę zagrać na krótszych dźwiękach?


@ToJestNiepojete: no ale wtedy te pozostałe 4 H zagrasz dopiero po wybrzmieniu całej nuty E a w tej notacji powyżej trzymasz E i w tym czasie grasz H (ewentualnie trzymasz cały dwudźwięk ale to już problem niejednoznaczności tej notacji)
  • Odpowiedz
@ToJestNiepojete: nie do końca rozumiem pytania, ale jak jest ten sam dźwięk połączony łukiem, czyli legato, no to cały czas trzyma się ten sam dźwięk, nie wiem czy o to chodziło ;)
  • Odpowiedz
Czyli tak nie można ustawiać nut?


@ToJestNiepojete: teoretycznie (pomijając problem z metrum) można ale będzie to brzmiało inaczej niż to wyżej. W przypadku z posta zagrasz najpierw dwudzwiek E H a potem trzymając cały czas E zagrasz jeszcze 3 razy H. W przypadku z komentarza zagrasz najpierw 2 razy H, potem bardzo długie E i potem znowu 2 razy H. Jak nadal nie widzisz, że to będzie co innego to
  • Odpowiedz
potem bardzo długie E i potem znowu 2 razy H.


@ZdeformowanyKreciRyj: Czyli, że cała nuta będzie brzmiała dłużej niż takt? Metrum 4/4. Programy komputerowe nie pozwalają mi wykonać takiego zapisu, stąd wzięło się moje pytanie. Nutę narysowałem na środku, bo tak rysują programy, których używałem. Miałem na myśli, że dźwięk zaczyna się razem z H.
  • Odpowiedz
@ToJestNiepojete: nie wiem czy tak można, wygląda to dziwnie. Na logikę może i tak, ale raczej są inne standardy zapisywania nut, nie wiem. Chyba że to jakiś nowoczesny albo jakiś inny którego nie znam.
  • Odpowiedz
Czyli, że cała nuta będzie brzmiała dłużej niż takt


@ToJestNiepojete: nie no, tak być nie może. Właśnie w takich przypadkach między innymi przydają się te luki ligaturowe jak chcesz żeby przedłużyć trwanie jakiejś nuty na kolejny takt.

Nutę narysowałem na środku, bo tak rysują programy, których używałem. Miałem na myśli, że dźwięk zaczyna się razem z H.


O ile dobrze rozumiem to chciałes zrobić coś podobnego jak tutaj z półnuta
ZdeformowanyKreciRyj - >Czyli, że cała nuta będzie brzmiała dłużej niż takt

@ToJestN...

źródło: fednW

Pobierz
  • Odpowiedz
W przypadku z posta zagrasz najpierw dwudzwiek E H a potem trzymając cały czas E zagrasz jeszcze 3 razy H.


@ZdeformowanyKreciRyj: @ToJestNiepojete jezu, co go wkręcasz, połączone akordy gra się jak przedłużony jeden akord, a nie że tylko dolna nutka. Jeśli te na górze nie są połączone, to zapewne nie zrobiono tego, by zapis był bardziej estetyczny.

OP - można wybrać dowolny zapis, kwestia tego, że czasem dużo wygodniej
  • Odpowiedz
co go wkręcasz, połączone akordy gra się jak przedłużony jeden akord, a nie że tylko dolna nutka. Jeśli te na górze nie są połączone, to zapewne nie zrobiono tego, by zapis był bardziej estetyczny.


@tomtom666: ale ja go nie wkręcam. To właściwie powinno być grane tak jak napisałem. Zresztą jeżeli mi nie wierzysz to chociażby tu jest dokładnie to pytanie i typ po królewskiej akademii muzycznej będący w 0.07% ludzi
  • Odpowiedz
@ZdeformowanyKreciRyj: @tomtom666 Dobra, bo teraz to ja już się pogubiłem. Zapis poniżej znaczy, że gram e i h przez cały takt, albo że e jest pełną nutą, a h gra 4 razy, ale to zależy od tego, co poeta miał na myśli, więc w zasadzie nie wiadomo? Ewentualnie do tej drugiej opcji należy użyć głosów, tak jak na poprzednim zdjęciu?
ToJestNiepojete - @ZdeformowanyKreciRyj: @tomtom666 Dobra, bo teraz to ja już się pog...

źródło: de38b89d770bb8c015115f3d4c312cdb5d62fdea7e81dc271957f73c115b0f01

Pobierz
  • Odpowiedz
@ToJestNiepojete: zapis w ten sposób znaczy, że zapisująca osoba nie powinna tego robić, bo nie potrafi. Jest po prostu błędny, niejednoznaczny. Praktycznie zawsze jak się z takim spotkasz, będzie oznaczać, że masz nacisnąć dwie nuty i je trzymać przez cały takt. Czysto teoretycznie, jakby trzymać się idealnie "litery prawa", zapewne mogłoby być tak, jak pisał @ZdeformowanyKreciRyj że trzymasz E, a naciskasz H, ale w praktyce prawie zawsze gra się
  • Odpowiedz
Tylko nie tak jak na tym drugim obrazku co wkleiłeś, gdy cała nuta jest pośrodku taktu, ona musi być na początku.


@tomtom666: Dzięki za odpowiedź. To chyba zależy od softu z jakiego się korzysta, bo mnie bez użycia głosów nie udało się w ogóle wstawić całej nuty i kilku ćwierćnut (musescore, flatio), dlatego właśnie pytałem, czy to się może musi w każdym bicie długością zgadzać.
  • Odpowiedz