Wpis z mikrobloga

Ogólnie to tak jak większości, bardzo podobała mi się oprawa audiowizualna w 1670, a z tym całym humorem mam bardzo duży problem i nawet nie chodzi o wojny prawaków z lewakami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Generalnie widać, że scenarzyści preferują jeden konkretny styl żartów, taki mający źródło u internetowych twórców typu GF Darwin z namiastką standupów. I jak w internecie to jeszcze działa, bo jest stosowane raczej w krótkich formach, tak w serialu jest tego za dużo i po prostu męczy. Ciągłe nawiązania do życia współczesnego korposzczura i to takie bardzo uproszczone typu 'Jan Paweł jedzie Uberem i robi zebrania motywacyjne'. To samo z skopiowaniem stylu The Office, np bezmyślne wstawienie spojrzeń w kamerę, które tam miały sens, bo chodziło o typową dla mockumentary interakcje z nagrywającą biuro postronną ekipą filmową. Tutaj nie ma mowy o żadnej ekipie czyli chodzi o nie wiem, kontakt z widzem? Także wiele zachowań głównego bohatera to 1:1 kalka z Michaela Scotta np. zwracanie na siebie uwagi na weselu. Każdy już to widział, każdego to bawiło i już raczej nie zadziała w innym serialu.

To też rodzi z kolei drugi poważny problem czyli przenoszenie memów z internetu do mainstreamowej produkcji. Tutaj występuje ten sam mechanizm co w kampaniach promocyjnych, widzisz jakiś przestarzały tekst i już cię nie bawi jak zaczynają go używać boomerzy z marketingu. Jeżeli zostałoby to jakoś zgrabnie wplątane to ok, ale po prostu jest rzucony tekst i znowu: masz się śmiać, bo słyszysz Pawła Jumpera w losowym momencie.

Ale żeby nie było tylko negatywnie to podobał mi się cały humor osadzony w kontekście historycznym: wyśmiewanie szlachty, operowanie na stereotypach, a najlepsze były wszystkie interakcje z chłopami. Elegancko odwzorowali postawy ciemiężonych, niezbyt bystrych Januszy, którym czasem uda się przechytrzyć szlachcica jak mają przypał, a płaczka była top - żywcem wzięta z polskiej wioski lamentująca baba. I chyba to by był dobry kierunek dla scenarzystów czyli brać przykład z ich ukochanego The Office i nie robić śmieszności na siłę, tam też było dużo scenek zagranych na poważnie, które bawiły, bo były z życia wzięte.

#1670 #netflix
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach