Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija 120 lat od pierwszego lotu braci Wright i 20 lat od inauguracyjnego lotu statku SpaceShipOne z użyciem silnika rakietowego. Był to pierwszy raz, gdy samolot zbudowany przez prywatną firmę, przekroczył barierę dźwięku. Celem testowego lotu atmosferycznego było przetestowanie konstrukcji SpaceShipOne i działania wszystkich jego podzespołów.

Lot z 17 grudnia 2003 roku nie poszedł jednak idealnie. Zakończył się małym wypadkiem i zniszczeniem podwozia, ale pilot Brian Binnie wyszedł z tego bez szwanku. Test jednak i tak można uznać za sukces, gdyż SpaceShipOne udało się osiągnąć prędkość 1,2 macha oraz pułap ponad 20 kilometrów.

Dla SpaceShipOne był to jednak jedynie pierwszy krok w drodze do przekroczenia granicy kosmosu. Udało się tego dokonać już 6 miesięcy później, gdy pojazd wzleciał na wysokość 100 kilometrów i stał się pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym, który wyniósł człowieka w przestrzeń pozaziemską.

PS: pozdrawiam wszystkie 1100+ obserwujących tag #kosmogadka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

---
#ciekawostki #zainteresowania #technologia #samoloty #rakiety #gruparatowaniapoziomu #historia

SpaceShipOne przekracza barierę dźwięku
elektryk91 - Dzisiaj mija 120 lat od pierwszego lotu braci Wright i 20 lat od inaugur...

źródło: SpaceShipOne_Flight_15P_photo_Don_Ramey_Logan

Pobierz
  • 20
@elektryk91: w ogóle to nie jedyny wypadek później z tego co pamiętam zginął jeden pilot.
W ogóle traktowanie 100km jako lotu kosmosmicznego jest trochę naciągane w mojej opini. Gdy ktoś myśli o załogowym locie w kosmos to zwykle myśli o locie orbitalnym a 100km w górę to poprostu wysokość i po kilku minutach znowu jest się na ziemi. Nie dam sobie ręki uciac ale to właśnie chyba z tego powodu ZSRR
@knskk_: te 100km ma sens fizyczny: Ze wzgledu na rozrzedzenie powietrza, samolot zeby miec sile nosna musi leciec coraz szybciej ze wzrostem wysokosci. Na 100 km predkosc musiala by byc tak duza, ze skrzydla staja sie zbedne, bo pojazd osiaga predkosc powodujaca ze staje sie satelita.wiec linia Karmana nie jest przypadkowa wartoscia.
@Obruni: wiem zdaje sobie z tego sprawę ale zdaje sobie też sprawę że przeciętna osoba jak myśli o locie kosmicznym to myśli np o astronautah na ISS a w rzeczywistości statki takie jak ten wyżej czy new shepard to kilka minut w góre czyli kilka minut bez odczuwania grawitacji (po wyłączeniu silników) potem spadnięcie w gęstszę parie atmosfery i lądowanie. A lot orbitalny kosztuje nie tak jak w tych statkach czyli
@knskk_: wysokosc lotu suborbitalnego, a lot orbitalny, to jeszcze inna bajka. A co do wysokosci, to gdzies trzeba ta granice postawic, utarlo sie, ze na linii Karmane, ale przeciez zadnego praktycznego znaczenia to nie ma, poza prawem do przypiecia sobie odznaki kosmonauty, ktora amerykanie i tak przypinaja od 80k..
@Obruni: 100km linii Kármána jest wyłącznie umowne. Nie jest to dokładna granica, że poniżej dzieje się coś innego niż powyżej. To, ile pojazd musi mieć prędkości, żeby się utrzymywać za pomocą siły nośnej, jest zależne od miliona czynników i wartość "100 km" jest tylko ładnie wyglądającym uproszczeniem. [edit] wg Wikipedii, sam Kármán podał wartość 275 000 stóp (~84km) jako tę granicę utraty siły nośnej

PS: Nie podawaj chata gpt jako
@Obruni: Ja tylko wskazuję, że narzędzie, z którego korzystasz, jest ograniczone i korzystasz z niego źle. Ale ok, gadaj sobie z czatbotem i od niego się ucz, a zweryfikowane informacje z wikipedii ignoruj bo tak ci się podoba xD peace
@Obruni: Wikipedia, w odróżnieniu od internetowych czatbotów (za wyjątkiem Binga), podaje linki do źródeł, w których możesz sobie sprawdzić czy coś jest prawdą czy nie. Czatboty natomiast (za wyjątkiem Binga, który jest czatboto-wyszukiwarką i opatruje wypowiedzi źródłami) wymyślają odpowiedzi na podane pytania, starając się w pierwszej kolejności brzmieć miło i pomocnie. Odpowiedzi czatbotów nie podlegają żadnym kryteriom merytorycznej poprawności.
@salad_fingers: widzisz, informacje, ktore posiadalem innych zrodel wsparlem chatem, minimalizujac tym ewentualne halucynowanie, Ty bezkrytycznie podajesz wiki jako zrodlo. Dobra, wygrales, szkoda naszego czasu.
@knskk_: Ale nie mieli takiego lotu jak Shepard, więc nadal nie wiem czym realnie mogliby się chwalić... Uwierz mi, że gdyby mogli zrobić taki lot suborbitalny z człowiekiem jako pierwsi to by to zrobili.

Program kosmiczny ZSRR znacząco się różnił od tego USA, bo od początku mieli dobrą przetestowaną rakietę S-7 (o tym na końcu).

I serio myślisz, że w 1959 największym problemem (nie będąc jako ludzkość nigdy w kosmosie) czy