Wpis z mikrobloga

Witam kolegów po fachu z #elektryka. Trafił mi się bardzo ciekawy przypadek. Być może ktoś z Was przerabiał coś takiego i mi podpowie co dalej, ale od początku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tydzień temu zadzwonił do mnie ojciec kolegi z liceum, że ma w domu problem - pali mu się gniazdo i wtyczka od pomy CWU. Po przybyciu na miejsce okazało się, że owszem styki, a właściwie styk się wypala, ale prąd płynie jedynie przewodem PE i to nie jakiś malutki prąd, a rzędu kilku, czasem kilkunastu Amper przewodem około 1mm2. Podejrzeń było wiele od upalnego eNa, po uszkodzone urządzenie czy uszkodzenie fragmentu instalacji. Niestety zarówno pomiary jak i sprawdzenie instalacji wykazały, że wszystkie parametry są w normie i że wszystko jest ok (pętla zwarcia, czas zadziała RCD oraz prąd różnicowy wyzwalający jej zadziałanie), dlatego zacząłem szukać przyczyny poza instalacją elektryczną klienta.

Jest to stary poniemiecki dom, w którym instalacja wodna wykonana jest z metalowych i miedzianych rur, które nigdy nie zostały uziemione. Natomiast do budynku wchodzi jeszcze stary, poniemiecki kabel olejowy. PEN w miejscu rozdziału na N i PE nie został nigdy dodatkowo uziemiony. Jak zacząłem mierzyć napięcie pomiędzy PE instalacji elektrycznej, a tymi rurami wychodziło w porywach pod 20V, z kolei prąd skakał do kilkunastu Amper. Co ciekawe po odłączeniu zasilania przed licznikiem prąd płynący pomiędzy rurami, a PE i napięcie nie znikają. Po inspekcji i konsultacji właściciela z innym elektrykiem, w tygodniu na miejsce przyjechalo pogotowie energetyczne, ponieważ wspólnie mamy podejrzenie, że problem znajduje się przed licznikiem. Oczywiście fachowcy stwierdzili, że wszystko z ich strony jest w porządku i problemem są roznicowka i brak doziemionych rur...

Wczoraj nagrałem filmik jak żarówka samochodowa H4 świeci się podłączona pomiędzy rurą wodną, a PE przy odłączonych zabezpieczeniach przedlicznikowych. Być może, jak go zobaczą to da im to coś do myślenia i ruszą temat, bo moim zdaniem problem jest zdecydowanie po ich stronie, a póki co klient ma darmowe źródło zasilania o mocy około 100W ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Spotkał się ktoś z Was z podobnym problemem? Macie może jakieś pomysły czy sugestie co dalej z tym zrobić?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RycerzSzaregoMelanzu: a może to jest sieć TT i zandegobpodzialu PEN nie powinno być, bo go w złączu kablowym nie ma? (PE powinno być zrobione z umiomu budynku)
Wtedy N może mieć inny potencjał niż ziemia

Dla pewności zrobić pomiar rezystancji uziemienia tych rur, jak wszyko stalowe to na bank wyjdixe nisko, bo woda do budynku jest gola zakopana w ziemi
  • Odpowiedz
Spotkał się ktoś z Was z podobnym problemem? Macie może jakieś pomysły czy sugestie co dalej z tym zrobić?


@RycerzSzaregoMelanzu: skontaktować się z operatorem sieci i ustalić układ sieciowy, bo te 20V to nie wygląda na sprawną sieć TN-C
  • Odpowiedz
@megawatt: @Zarzutkkake @wypokowy_expert

No ok, ale jak to jest, że przez kilkanaście lat nic się nie działo, a teraz są takie cyrki? Wydaje mi się, że gdyby było tak jak mówicie, to w tym miejscu wtyczka i gniazdo by się wypalały cały czas, a problem powstał w zasadzie w momencie jak puściły niedawno mrozy i zaczęło wszystko się topić, łącznie z gniazdem ( ͡~ ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@Zarzutkkake: Jestem elektrykiem. Zresztą był też drugi elektryk i też doszedł do podobnego wniosku co ja. Gdyby upalalo się zero w domu to po wykreceniu bezpieczników przed licznikiem ten prąd by przestał płynąć, a on jest niezależnie od tego czy zasilanie do domku jest podane czy też nie. Poza tym byłaby asymetria napięć na poszczególnych fazach przy nierównomiernym obciążeniu poszczególnych faz, a czegoś takiego nie odnotowałem. Pomiary też nie wykazały
  • Odpowiedz
Zresztą był też drugi elektryk i też doszedł do podobnego wniosku co ja. Gdyby upalalo się zero w domu to po wykreceniu bezpieczników przed licznikiem ten prąd by przestał płynąć, a on jest niezależnie od tego czy zasilanie do domku jest podane czy też nie


@RycerzSzaregoMelanzu: no mi to wygląda, że masz sieć TT i ktoś inny może też uziemiał przewód neutralny, niechciane połączenie zostało usunięte (albo się samo usunęło) i teraz przez pompę uziemiasz N

ale ja bym zaczął od weryfikacji układu
  • Odpowiedz
Sieć jest na sto procent tncs. No i filmik przekonał zakład energetyczny, że problem mimo braku połączeń wyrównawczych na rurach wodnych, jest po ich stronie i będą działać ciągnąc nowe zasilanie do domku.


@megawatt @RycerzSzaregoMelanzu:
A po co ci kolejne zasilanie tego budynku? To doprowadzone rurą nie spełnia norm jakości energii?
I co ma zakład energetyczny wspólnego z prądem płynącym rurami od wody? To ich nowa usługa?
  • Odpowiedz
Rurami wodociągowymi z--------a prąd na tyle duży, że pomiędzy rurą a PE masz 20 V


@drzewokaktusowe: tymi 20V to bym się nie martwił tak bardzo jak tym, że ten prąd jest na tyle duży że upala gniazdo

Jeśli to jest sieć TN-C to pracuje w stanie awaryjnym i to zadanie nie na zmianę kiedyś tylko robota dla 991, no chyba że TT wtedy to już nie jest sprawa OSD tylko
  • Odpowiedz
@drzewokaktusowe: Chłopie... Pierwsze co zrobiłem to wykonanie dodatkowych połączeń wyrównawczych. No ale co z tego, że rury mają teraz potencjał ziemi, skoro ten prąd dalej płynie, a płynąć nie powinien? Teraz przewodem PE z pompy płynie jakiś minimalny prąd i póki co nie wypala. Nie wiem skąd tam wziąłeś 200V. Do reszty nawet mi się nie chce odnosić.
  • Odpowiedz