Wpis z mikrobloga

@highlander: Jakbyś znał choć trochę historię tej religii, to zjawisko licznego przyswajania i wchłaniania przez nią obyczajów i symboliki przedchrześcijańskiej w ogóle by cię nie dziwiło. Skoro coś przedchrześcijańskiego mogło kiedyś zostać zawłaszczone przez chrześcijaństwo, to dlaczego świat postchrześcijański nie mógłby na własne potrzeby adaptować obyczaju chrześcijańskiego? ¯\(ツ)/¯
a to tylko religijni ludzie obchodzą wigilię w Polsce? Lol katolicy niby mówią "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną", a świętują saturnalia, beka.

@wstanczyk: Beka to z ciebie, jeśli tobie się wydaje, że Święta Bożego Narodzenia to jakieś "saturnalia".
Beka to z ciebie, jeśli tobie się wydaje, że Święta Bożego Narodzenia to jakieś "saturnalia".


@ibilon: A co, nie wiedziałeś? Chociaż faktycznie jest różnica - poganie świętowali wtedy boga rolnictwa/plonów/płodności, przesilenie zimowe i symboliczne odradzanie się przyrody, a chrześcijanie boże narodzenie, faktycznie co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To dawaj, wymień tak z 5 tradycji świątecznych, które nie pochodzą z pogańskich obrzędów.

A co, nie wiedziałeś? Chociaż faktycznie jest różnica - poganie świętowali wtedy boga rolnictwa/plonów/płodności, przesilenie zimowe i symboliczne odradzanie się przyrody, a chrześcijanie boże narodzenie, faktycznie co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@wstanczyk: No i widzisz, sam siebie wyjaśniłeś. Trzeba było się chwilę zastanowić, to byś nie wyszedł na idiotę.