Wpis z mikrobloga

@neonowySwietlik:
"Psuje" to zdecydowanie zbyt duże słowo. Co najwyżej odrobinę bardziej zużyje bo silnik dłużej pracuje w niekomfortowych warunkach.
Jazda od razu skraca czas jaki w nich spędza (ofc. pod warunkiem, że go nie obciążysz w tym czasie zbyt mocno), ale to nadal różnica jak pomiędzy jednym posiłkiem w macu, a zdrowym domowym - raz czy dwa nie zrobi praktycznej różnicy, ale warto mieć zdrowszą opcję jako nawyk ( ͡°
@neonowySwietlik ja jak jest minus 5 i mniej to daję silnikowi minutę na napompowanie oleju. W tym czasie zapnę pasy, włączę radio itp. Tak jak pisali przedmówcy nie jest zbyt zdrowe stanie na wolnych obrotach bo lepiej dla silnika jak jak najszybciej osiągnie temp roboczą olej.
@neonowySwietlik: w osobowym silnik na postoju zimny pali 2l/h to może to wszystkich boli, jak masz czas to wiadomo że lepiej odpalić i niech szyby odparują niż sie meczyć skrobaczką czy sprayami albo jechać jak janusze z oszronioną szybą
@SuperBasshunters: @r5678 ale olej już po zakręceniu rozrusznika jest rozprowadzony,
pompa olejowa jest mega wydajna i kto tam składał silnik ten wie, że nawet parę obrotu wału zrobione ręcznie pompuje już olej na górę silnika,

@neonowySwietlik odpalic, zapiąć pasy, ustawić sobie nawiewy czy radio czyli mija 5-10 sek. i jazda

5 minut to nie wiem po co, lepiej 5 minut dłużej spać z rana
@SpalaczBenzyny: zobaczymy w takim razie w praktyce ze zdjętą pokrywą zaworów.

co prawda warunki skrajniejsze bo minus 35, ale można obliczyć lepkośc dla danej temp przy danym oleju.
Od 5 minuty jak nie przeniesie.
Pierwsza próba to olej 0W30, olej zaczął płynąć prawie od razu ale też trochę potrwało zanim doszło wszędzie, czyli do 10 sekund
Druga próba to 10W30
35 sekund judłania rozrusznikiem i dopiero olej zaczął pojawiać. minuta 10
r5678 - @SpalaczBenzyny: zobaczymy w takim razie w praktyce ze zdjętą pokrywą zaworów...
@r5678: no a taki 0 stopni albo -10 chociaż :D

przy -35 to płyn chłodniczy powinien być zamarznięty w naszych autach (my nie lejemy koncentratu) i w ogóle silnik nie ruszyć bo pompa wody będzie stałą dęba ;)

tarcia suchego metalu o suchy metal.

w praktyce nie ma czegoś takiego, nawet jak nie ma na górze oleju to elementy są "lepkie", jest film olejowy i nie trze suchy metal o suchy
@SuperBasshunters: no ja np. 5 dni temu skręcałem własnymi rencami silnik i już po kilku zakręca niech wałem wywalało olej na górze ;]
a tak normalnie jak się składa zupełnie "suchy" silnik czyli taki co nie ma w ogóle oleju w kanałach to się właśnie kręci rozrusznikiem parę razy, parę sekund aby olej się wszędzie rozprowadził, później odpala i jazda
@neonowySwietlik:
Nie "opinie ekspertów są podzielone", tylko opinie są podzielone.
Mnóstwo ludzi po prostu powtarza "dobre praktyki" powstałe za czasów odpalania kaszlaka z minerałem przy -15 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wszystkie źródła które widziałem są zgodne: Każdy* w miarę nowoczesny samochód jest zaolejony po kilku sekundach na samym zapłonie (zakładając temperaturę zgodną z parametrami oleju i sprawną pompę). Potem wchodzi kwestia działania w temperaturze roboczej lub nie