Aktywne Wpisy
![nadzorca_polek_i_polakow](https://wykop.pl/cdn/c0834752/3c5f85133412cc969ae20f251d718be26cf3147fd3c3d294d0df16800cb33a27,q60.jpg)
Mój syn właśnie został zawieszony w prawach ucznia i szczerze, nie mogę uwierzyć w powód. Podobno przyłapali go na 'praktykowaniu nekromancji' - chciałbym, żeby to był żart. Szkoła wpadła w panikę, kiedy odkryli, że robił jakieś małe 'rytuały' podczas przerw. On i jego koledzy czytali jakąś księgę zaklęć, którą znaleźli w internecie. Potem próbowali 'przywrócić do życia' klasowego chomika, który zmarł w zeszłym miesiącu. Jasne było trochę dziwnie widzieć to kółko, które
domkasromka +4
#hotelparadise tak trochę zejście z tematu. Które, akcje najbardziej zapadły wam w pamięć z poprzednich sezonów, zarówno te śmieszne jak i jakieś draki. Mi się właśnie przypomniał fastiwal płaczu w piątym sezonie jak Kuba zaczął płakać, a cała reszta za nim.
Książka „Wojna peloponeska” autorstwa Tukidydesa to wyjątkowa antyczna publikacja, która opowiada nam, z perspektywy osoby obserwującej wydarzenia, rywalizację między Atenami a Spartą o dominację w świecie greckim, w latach 431–404 p.n.e. Książka jest kolejnym wydaniem publikacji (wcześniejsze z 1957 i 2003); tym razem wydało je wydawnictwo Czytelnik.
Tukidydes po dziś dzień postrzegany jest jako pionier wiarygodnej historiografii. Jako strateg był bezpośrednio zaangażowany w konflikt; nie wpływa to jednak na jego opis wydarzeń i był on w stanie ukryć swoje sympatie oraz zachować obiektywizm. W swoim przekazie starał się przedstawić rzetelny opis walk i sceny politycznej. Jego relacja pozbawiona jest wpływu wiary i bogów na wydarzenia, co jest prawdziwym novum; Tukidydes uważał że to ludzie decydują o swoim losie. Co ciekawe, jak sam zaznacza na początku utworu, na opis konfliktu zdecydował się zaraz po jego wybuchu, gdyż spodziewał się iż może to być długa i znacząca wojna; jest to tym samym dzieło jego życia, które mógł dokańczać jeszcze po jego zakończeniu. Autor antyczny zrezygnował z przedstawiania życia prywatnego bohaterów wydarzeń; za to z chęcią umieścił liczne mowy polityków i wodzów, które jednak jak sam zaznacza często są jego własną rekonstrukcją i inwencją, gdyż część z nich słyszał lub zostały mu przedstawione.
Autorem tłumaczenia „Wojny peloponeskiej” i przedmowy do wydania jest wybitny filolog klasyczny Kazimierz Kumaniecki. Jak zaznacza wydawnictwo treść tłumaczenia, przedmowa i przypisy pozostały praktycznie bez zmian (w porównaniu do wcześniejszych wydań).
Książka wydana została bardzo starannie, w twardej oprawie i ładną okładką. Właściwa treść liczy ponad 500 stron i poprzedzona została kompleksową przedmową Kazimierza Kumanieckiego. Książka posiada przypisy uzupełniające lub tłumaczące zagadnienia i znajdują się one na dole stron. Pozycja posiada także mapkę poglądową, która świetnie zarysowuje nam sytuację polityczną omawianego okresu walk.
Podsumowując, „Wojna peloponeska” to świetna lektura dla każdego, kto chciałby poznać antyczny opis konfliktu z perspektywy osoby, która była bezpośrednim jej obserwatorem i uczestnikiem. Tukidydes uważany jest za wzór historyka, który uwzględnia sprawdzone źródła i potrafi je krytycznie analizować, a co więcej zachowuje obiektywizm i rzetelność opisu. Książka jest na prawdę genialną propozycją dla każdego pasjonata historii i nie tylko.
https://imperiumromanum.pl/recenzje/recenzja-wojna-peloponeska/
Gdzie kupić? https://www.poczytaj.pl/ksiazka/wojna-peloponeska-tukidydes,571349?pp=5
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #qualitycontent #archeologia #ksiazka #recenzja #grecja
źródło: Tukidydes-Wojna-peloponeska
PobierzTreść została ukryta...