Wpis z mikrobloga

@kapitan_kielon pytam pod kątem zakupu zboża w celach opałowych. W części ogłoszeń z mojej okolicy jest informacja, że ziarno jest tegoroczne ale trafiłem też na info "po suszarni". Interesuje mnie, czy tegoroczne jest jakoś szczególnie bardziej wilgotne bo to niekorzystnie wpłynie na jego kaloryczność. Jeśli jest tak jak piszesz kilka procent to olewam i biorę tegoroczne.
@StanislawAniol: w sumie to może chodzić o dosuszanie tylko powietrzem w silosie. Tutaj masz chyba w miare fajnie wyjaśnione: https://naszarola.pl/przewietrzanie-i-podsuszanie-ziarna-zboz-w-silosach-powietrzem-suchym-lub-podgrzanym/

Zboże sie suszy np. paliwem opałowym wtedy gdy sie zebrało wilgotne, bo istniało ryzyko np. porośnięcia w kłosie lub tragicznej utraty parametrów przy zbyt deszczowych prognozach. Nikt nie będzie dosuszał kilkunastoprocentowego zboża, bo poniesie koszty i straci na tonażu.
Normalne za to jest dosuszanie kukurydzy, bo zebranie jej suchej do przechowywania
@StanislawAniol: Przy owsie ponoć jest więcej popiołu i bardziej uciążliwe czyszczenie pieca, no ale coś za coś. Najważniejsze jednak jest to, żeby podajnik dawał rade podawać różny materiał. Najlepszy podobno jest podajnik rynnowy do takich rzeczy.