Wpis z mikrobloga

#bk2 #bk2procent #kredythipoteczny #ppk #velobank

W końcu otrzymałem pozytywną decyzję z Velo (równo po 4 tyg od złożenia wniosku).
Ale mam pytanie do praktycznej części podpisywania ostatecznej umowy notarialnej z właścicielami. Jak to dokładnie wygląda? A konkretnie chodzi mi o wpłatę wkładu własnego.
Co prawda mam wystarczającą kwotę na koncie ale mam też możliwość wypłaty z ppk na wkład własny (dość spora kwota się tak uzbierała przez te kilka lat). Przy składaniu wniosku do Velo zaznaczyłem, że wkład własny będzie z własnych oszczędności. Wtedy zakładałem, że nawet gdy będę korzystał z ppk to przeleją mi te pieniądze na konto i nadal będą to 'moje' pieniądze. Ale okazało się, że PPK może mi te pieniądze (100% zgromadzonych) przelać ale na tylko na rachunek docelowy (czyli właściciela). A wiem też, że bank nie ma obowiązku akceptować takiego rozwiązania, ponieważ dla nich PPK to tak jakby pożyczka z odroczonym okresem spłaty.

I tu właśnie pojawia się pytanie. Czy przy tej umowie z notariuszem sprawdzają skąd ten przelew za wkład własny jest dokonywany? Muszę to zrobić przy notariuszu? Czy po prostu w przeciągu np. tygodnia - pieniądze muszą znaleźć się na koncie właściciela?
Albo może ktoś z Was miał już taką sytuacje z używaniem pieniędzy PPK na wkład własny (może nawet i z Velo ;) ) i jest mi w stanie powiedzieć jak banki do tego podchodzą?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@anakhin: Kiedy kupowałem mieszkanie w akcie notarialnym było odnotowane, że w ciągu tygodnia przeleję sprzedającemu wkład własny, a potem w ciągu miesiąca uruchomię kredyt żeby dostał resztę.
Z kolei bank chciał chyba tylko potwierdzenie przelewu jako dowód na wkład własny.
  • Odpowiedz
@anakhin: prosili w velo o jakieś dodatkowe dokumenty? Operat załączałeś od razu do wniosku? Bo czekam dwa tygodnie od przekazania kompletu dokumentów i cisza, nawet bik nie sprawdzili.
  • Odpowiedz
  • 2
@inzz: operat dostarczyłem jako ostatni (wcześniej wysłałem im zdjęcia nieruchomości i jakieś tam oświadczenie, że własnoręcznie wykonałem zdjęcia itp. i to wystarczyło do jakiej wstępnej analizy). Po dostarczeniu operatu (wcześniej otrzymałem wstępną pozytywną decyzję finansową) czekałem kilka dni na finalną decyzję. A BIK sprawdzał mnie jakoś 2 dni po złożeniu wniosku.
  • Odpowiedz
@anakhin: Rozmawiałem wczoraj z doradcą co już kilkanaście bk2 zamknął pozytywnie i powiedział, że banki bardzo kręcą nosem na ppk i żebym sobie darował. Na rynku pierwotnym jeszcze się można bawić w wypłaty, ale na wtórnym tylko komplikuje to sprawę.
  • Odpowiedz
@anakhin: Jest kilka możliwości wypłaty środków z PPK. Jedną z nich jest wypłata bez podania przyczyny, skutkuje to pomniejszeniem części środków i koniecznością zapłaty podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Środkami można wtedy dowolnie dysponować i użyć ich jako wkład własny

Istnieje również możliwość wypłaty tych środków na pokrycie wkładu własnego. Jest to wtedy rodzaj pożyczki z PPK z obowiązkiem zwrotu tych środków. Nie ma wtedy utraty części środków i podatku
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Czyli gdybym chciał wycofać PPK bez podania przyczyny to tracę dodatki od państwa (wpłatę powitalną, wpłatę roczną: ok 1k zl) a zatrzymuje (wpłatę pracownika i pracodawcy) i za to nie płacę podatku. A te 19% podatku płacę tylko od wypracowanych zysków (19% z 4k = 760zl). Czyli mając ok 30k na PPK, w wypadku gdy wybiorę je bez podawania przyczyny a nie na wkład własny, to otrzymam ok 28k?
  • Odpowiedz