Wpis z mikrobloga

Jeżeli mam spółkę z oo i jestem płatnikiem VAT ale spółka póki co nie zarabia (zacznie za kilka miesięcy, może rok) ale już ponoszę koszta związane z działalnością (zbieram faktury od innych vatowców) to co się dzieje z VATem który im płacę?
Mam prawo do jakiegoś zwrotu tego vatu czy coś? Jeśli nie, ile czasu mam na „zbicie” tego vatu swoją sprzedażą?

#ksiegowosc #podatki #dzialalnoscgospodarcza
  • 6
@zibizz1: I jak poproszę to oni maja dwa miesiące na zwrot tego, dobrze kojarzę?

Czyli generalnie mając w perspektywie zarabianie na spółce, warto ją założyć możliwie najwcześniej i brać faktury na co się da (nawet „głupie” paliwo itp)?

Jutro idę do doradcy podatkowego ale staram się uporządkować sobie wiedzę stąd pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx: Jak nie masz sprzedaży to nie 2 miesiące tylko 180 dni. No oczywiste że warto wszystkie koszty księgować. No chyba że koszt typu 15zł gdzie VAT to ~3zł a księogwość za zaksiegowanie weżmie np 7zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Słyszałem o takim przypadku gdzie wspólnik na koniec miesiace przynosił kilkadziesiat takich dokumentów, których zaksięgowanie powodowało że spółka była np 100-200zł na minusie a jakby to zrobił
@zibizz1: pół roku? Maja rozmach #!$%@?. Ale dobre i to ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli chodzi o rozliczenie dochodowego to tez nie ma limitow? Planuje inwestycje która ma się zwrócić w 4-5 lat, dobrze ogarniam, że przez te 5 lat nie będę płacił dochodowego bo realnie jeszcze nie zarobiłem tyle ile zainwestowałem?
@robertx: W dochodowym jest tak że w obrebie jednego roku sumujesz. Jak wyjdzie strata to możesz ja odliczyć w kolejnych 5 latach ale nie wiecej niż 50% straty w jednym roku. Tak jest w PIT, nie wiem czy w CIT tak samo