Wpis z mikrobloga

Mirki, pomalowałem pewne urządzenie na brązowo farbą w spray-u, taką zwykłą z marketu budowlanego (pic. rel.).
Polecałem też cały przewód zasilający razem z wtyczką. Po 24h wszystko ładnie suche oprócz przewodu i wtyczki. Lepią się i nie chcą wyschnąć. Nie wiem z czego się robi izolację takiego zwykłego przewodu do gniazdka - PCW? Jakaś guma?

Co począć, miał ktoś taką sytuację? Domyślam się, że zaszła jakaś reakcja farby z podłożem

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #majsterkowanie #diy
siepan - Mirki, pomalowałem pewne urządzenie na brązowo farbą w spray-u, taką zwykłą ...

źródło: spray-dupli-color-zloty-150-ml~4048500640599_02c_CP

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@siepan Jeśli farba w sprayu z marketu budowlanego nie schnie na przewodzie i wtyczce, może być kilka przyczyn. Może rzeczywiście doszło do reakcji chemicznej między farbą a materiałem przewodu. Przewody zasilające zwykle mają izolację z PCW (polichlorku winylu) lub innego materiału izolacyjnego.Warto spróbować odizolować przewód od farby, np. używając taśmy malarskiej lub papieru, aby farba nie miała kontaktu z przewodem. Potem możesz spróbować ponownie pomalować przewód.Jeśli to nie zadziała, można rozważyć
  • Odpowiedz
Domyślam się, że zaszła jakaś reakcja farby z podłożem


@siepan: dobrze się domyślasz, "zwykły przewód" zapewne ma izolację z PVC i jedno z drugim się pogryzło.
  • Odpowiedz
@siepan: zmyć możesz próbować, ale obawiam się, że tylko pogorszysz. Wyschnąć to kiedyś w końcu pewnie wyschnie, ale obawiam się, że izolacja już zawsze będzie dziwna.
  • Odpowiedz
@siepan:
1. poczekaj, może wyschnie.
2. Jak nie, to spróbuj zmyć, nawet jak ściągniesz trochę z drugiej warstwy izolacji to przewód powinien dalej być ok tylko będzie brzydki.
3. Po prostu wymień przewód jeżeli da się rozkręcić urządzenie.

Niektóre rozpuszczalniki rozpuszczają PCV (np aceton, nitro). Rozpuszczona izolacja może pomieszczać się z farbą i już nigdy nie wyschnie. Każdym przypadku sprawdź czy coś się nie łamie czy coś bo z prądem
  • Odpowiedz
  • 0
Dla potomnych: farba nie schła przez kolejne dni. Zmyłem ją rozpuszczalnikiem (bodajże benzyną ekstrakcyjną). Absolutnie nic się przewodowi i wtyczce nie stało, nie ma było śladów reakcji lub innych uszkodzeń. Po umyciu wyglądał jak przed malowaniem.
Po zmyciu brązowej farby pomalowałem przewód markerem permanentnym na czarno bez dalszych problemów.
  • Odpowiedz