Wpis z mikrobloga

Zostało 165k kredytu do spłaty ale myślę o refinansowaniu. W tej chwili ratę mam 1350 zł, co miesiąc nadplacam tak aby rata była 2500 zł. Czy rodzaj raty (równe, malejące)a znaczenie w przypadku kosztów całkowitych? Nie wiem czy przy refinansowaniu nie wybrać rat malejących
#kredythipoteczny
  • 6
  • Odpowiedz
@emes555
Jeżeli masz na tyle dobra sytuację że nadplacasz to rozumiem że obniżenie raty cie nie interesuje.
Jedyna korzyść to może być więc mniejsze oprocentowanie jeżeli teraz masz je zablokowane na jakimś wysokim poziomie.
Także porównaj sobie twoje obecne oprocentowanie z tym co oferują obecnie banki.
  • Odpowiedz
  • 0
@vateras131: w Velo banku mam propozycję raty o 300 zł mniejszej w przypadku równych i o 120 zł mniejszej w przypadku malejących jednakże całkowity koszt kredytu przy równych to 338k a malejących 239k. Po prostu nie wiem czy nadplacajac co miesiąc do kwoty 2500 zł wybór rat malejących ma znaczenie.
  • Odpowiedz
@emes555: Tak, rodzaj rat ma znaczenie, ale wynika to z różnic w wysokości raty. To samo co raty malejące osiągniesz poprzez raty równe z krótszym okresem kredytowania lub poprzez raty równe z nadpłatami. Odsetki są naliczane na bieżąco na podstawie aktualnego salda kapitału do spłaty.
  • Odpowiedz
@emes555: Dokładnie tak, przy comiesięcznych nadpłatach ani rodzaj rat ani okres nie ma znaczenia. Przykładowo biorę kredyt na 100 lat, raty równe, na 165k zł. Wystarczy że co miesiąc jako kapitał w racie plus nadpłata będę spłacał 16500 zł i spłacę ten kredyt w 10 miesięcy z sumą odsetek jak dla 10 rat malejących. A w ogóle nie będę zmieniał tego harmonogramu na 100 lat. Wynika to z tego, że odsetki
  • Odpowiedz
@marcpol: czyli przy regularnym nadplacaniu do 2500 zł miesięcznie rodzaj rat nie ma znaczenia w całkowitym koszcie kredytu


@emes555: Przy łącznej identycznej miesięcznej płatności (rata + nadpłata) rodzaj rat nie ma znaczenia w całkowitym koszcie kredytu.
  • Odpowiedz