Wpis z mikrobloga

#pracbaza #jdg #biznes #ksiegowosc #banki #programista15k
Czytając stare wpisy w tym temacie nie natrafiłem na jednoznaczną odpowiedź, może ktoś by mógł doradzić?

Pierwszy raz zakładanie JDG, mam opcję przejścia z UOP na B2B lub B2B + UOP, jaką księgowość online / aplikację polecacie, czy może jednak lokalnie szukać na chybił trafił (nie mam nikogo poleconego niestety z bliższego środowiska). Widziałem, że pojawia się często Infakt w proponowanych, warto z nimi zakładać JDG? Jaki plan później wybrać - obstawiam, że dwa razy paliwo, jakaś faktura kosztowa i jedna przychodowa by wychodziły na miesiąc.

Jaki bank polecacie do założenia konta firmowego? Widziałem kilka wpisów, że Pekao to PRL, rzeczywiście tak źle? Aktualnie mam tam konto prywatne i nie narzekam, a dobrze by było mieć jedną apkę.

Dodatkowo jako potencjalny czynny podatnik VAT najpierw zakładam JDG a później zakładam konto firmowe, następnie rejestruję się do VAT?

Aktualnie wynajmuje mieszkanie, jednak kończy mi się niedługo umowa, którą zapewne uda się przedłużyć, ale gdyby się nie udało, czy w takim razie mogą zaistnieć jakieś problemy ze zmianą adresu po zarejestrowaniu działalności?
  • 8
  • Odpowiedz
@MrScru: od 3 lat korzystam z infaktu i obsługi księgowej (czyli mam księgowego w infakcie). Kosztuje mnie to jakieś 350 zł netto miesięcznie. Sam wystawiam faktury, koszty po prostu wrzucam, księgowy księguje i rozlicza mi miesiąc, wysyła DRA, przygotowuje PIT i tak dalej. Ja tylko płacę podatki :)

Jeśli chodzi o konto - mam dwa - w Pekao i w Aliorze. Oba polecam :)

Jeśli chodzi o
  • Odpowiedz
@MrScru: jest też opcja tańsza - po prostu sam infakt, bez księgowego.
Rozliczenie miesięczne (plus trzy, cztery faktury kosztowe pod samochód, czy inny nowy monitor) - to około 7 minut roboty (ZUS, VAT, ryczałt). Próbuję zejść poniżej 5 minut.

Jeżeli się boisz - już jesteś niewolnikiem. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Koszt - grosze miesięcznie (250-300 rocznie, w banku Santander swego
  • Odpowiedz
@MrScru: Tu masz reflinka z 10% zniżką na pierwsza płatność w Infakt:
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe
Konto firmowe polecam tam gdzie prywatne + dodatkowo drugie prywatne w innym banku
Konto polecam mBank, PKO, i ogólnie każdy bank którego odział masz blisko (uwaga na Alior bo placówkei partnerskie to nie oddział i tam wszystkiego nie da się załatwić). Jeśli nie masz problemów z Pekao może być Pekao( ja go nie lubie)
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1:

Konto firmowe polecam tam gdzie prywatne + dodatkowo drugie prywatne w innym banku

Masz na myśli posiadanie 3 kont? Jest jakiś większy sens w posiadaniu drugiego prywatnego w innym banku?
  • Odpowiedz
@MrScru: Np na Alior wpłynał mi przelew i adresat zazyczył sobie jego zwrotu więc Alior zablokowłą mi konto i tutaj doiwedziałem sie ze w placówce partnerskiej nic nie załatwie i musze jechać kilkadziesiat km do oddziału. To było tuż przed świetami bożego nardodzenia wiec w przerwie przed sylwestrem połowa oddziałów był pozamykana itp Dlatego uważma że trzeba posiadac 2 konta prywatne bo nigdy nie wiaodmo co się stanie. Kiedyś ING
  • Odpowiedz
@patryk_66: brak księgowego to pewne komplikacje w przypadku kontroli czy błędów - księgowy jest ubezpieczony. Coś się odstawi? On odpowiada za wszystkie błędy i pomyłki. Kupisz coś, co nie powinno być zaksięgowane w koszty - nie masz księgowego - sam się z tym bawisz. Masz księgowego - ogarnia temat. Czasem nie warto oszczędzać 200 zł ;) Przez pierwszy rok tak właśnie myślałem - na co mi to, po co mi
  • Odpowiedz