Wpis z mikrobloga

Forum Afryka-Rosja:

Rosja chce otworzyć ambasady w prawie każdym kraju w Afryce , ogłosił Oleg Ozerow, ambasador z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Michaił Chodorkowski: "Chiny potrzebują Afryki jako ogromnej bazy surowcowej i potencjalnie ogromnego rynku dla własnych towarów, który będzie rósł dopiero w nadchodzących dziesięcioleciach. Ale Rosja ma dużo własnych zasobów, a rynek jest dla niej za daleko (i tak naprawdę nie produkuje niczego, czego potrzebują kraje afrykańskie), i byłoby lepiej, gdyby Moskwa zadbała o własne terytoria, z których część są na całkowicie afrykańskim poziomie rozwoju,.." xD
ps. Swój do swego ciągnie..¯_(ツ)_/¯

#rosja #wojna #rosja #chiny
  • 7
@icuszzezeszwecji: ja widzę to tak że ruscy mogą chcieć się zainstalować w Afryce żeby stamtąd sterować bezpośrednio napływem imigrantów do Europy dlatego zachodnie państwa muszą skonczyc z tą lewcką polityką refugees welcome i każdego lewaka który chce nam tu wpuszczać imigrantów pod plaszczykiem humanitarnyzmu tępić bo ruscy wykorzystują i będą wykorzystywać to do niszczenia nas
@mial85: Jeśli brać pod uwagę wersję ataku Rosji na Ukrainę z powodu surowców, to i w Afryce jest ich trochę, a ustanawiając swoisty monopol mogliby wpływać na giełdy. Nie będę zapędzał się w tych przemyśleniach, jednak warto brać to pod uwagę.
@icuszzezeszwecji: nie sądzę że ruscy porwali się na surowce, myślę że chodzi tu o czyste imperialne zapędy i wynegocjowanie nowego porządku światowego, gdyby chodziło o surowce to by się skupili tylko na wschodzie, a oni chcą i atakują całą Ukrainę
Też tak sądzę ale mam też na uwadze powody, których tu nie przytoczę. Wg mnie obecna wojna na wyniszczenie ma także na celu dokopanie Ukrainie za zwrot w stronę zachodu, przesunięcie granicy najdalej na zachód i utarcie nosa NATO i pokaz siły przed UE.

Zastanawia mnie też, czy widmo ewentualnego konfliktu USA Chiny - oby do tego nie doszło; sprawi, że mimo wszystko USA nie będą mieli aspiracji na większą wojnę z