Wpis z mikrobloga

@olelek @BornToDie69 na allegro sobie wczoraj to dodałem i wyszło 500zl taniej. Ale te 500 to jest prowizja dla sklepu w którym bym to kupował. I miałbym u nich gwarancję i wszystko bo to dobry znajomy co zaopatruje od lat firmę w które pracuję. A z allegro to takie sranie jakby cokolwiek się stało z sprzętem. Bardziej mi chodzi czy sprzętowo jest ok? Czy dobrze dobrane?
Bardziej mi chodzi czy sprzętowo jest ok?

@yawa: nie ma tragedii, no ale tak średnio - zasilacz max 650W minimum z certyfikatem gold do tej konfiguracji i nie z action :-) Tzn dobrej marki :-)
RAM 6000 tak, ale CL min 36. Gskill FlareX np.
Platformę też generalnie brałbym raczej AMD AM5 - Ryzen 5 7600 zamiast intela. Taniej, lepiej, przyszłościowo.
#majk3lskladapcty
@yawa:
- jak bierzesz procka w wersji K to musisz mieć też płytę z chipsetem Z
- Nie bierz procka w wersji K bo to tylko niezauważalne kilka procent różnicy do wersji bez K, a kosztuje więcej oraz trzeba trzeba do K doliczyć dodatkowe dobre chłodzenie.
@yawa: Zrób tak jak inni mówią, idź w AMD. Do 13600k to potrzeba AiO do chłodzenia. A jak masz dać 400 zł za chłodzenie, to lepiej dopłać do lepszego procka, w X-komie co chwile są promocje na Fortisa 5 za ok 100 zł. W zupełności wystarczy do procesorów AMD. Intel był opłacalny zimą, teraz niekoniecznie.
@majk3l: co do procka co powiesz o ryzen 7 7700x ? Overkill niepotrzebny? I ryzen 5 o ktorym mowiles starczy na kolejne lata do grania?
@yawa: moim zdaniem lepszą strategią jest nastawienie się na częstsze wymienianie.
Jeżeli jakoś mocno nie pracujesz procesorowo na komputerze i grasz w wyższej rozdzielczości to Zwykły Ryzen 5 7600, nawet bez X będzie spoko.

Do gier bez dwóch zdań najlepszy jest obecnie Ryzen 7 7800x3D, no ale dopłata jest duuuża.
Za rok będziesz miał znacznie wydajniejsze ryzeny 8000. Za trzy lata ryzeny 9000 na tę samą podstawkę, więc najlepiej wziąć teraz
@yawa: miałem raz styczność z AMD, nigdy w życiu nie kupie od nich chociażby długopisu. Gdyby AMD wydawało więcej na technologie niż na marketing to może by było blisko intela. 13600k nie potrzebujesz żadnego AiO chłodzenia. Nie słuchaj zwolenników AMD bo to taka sama gadka jak z przeciwnikami ajfona biegającymi z xiaomi nigdy ajfona nie dotykając.
@yawa: to AMD działa w temperaturze srednio o 10 większej niż Intel. Zobacz sobie na porównania na yt. Amd nie ma podlotu do intela. Mogą sobie reklamować jak chcą i dorzucać cokolwiek do tych swoich produktów, ale do intela jeszcze długa droga. Chcesz konkretna podstawę pod gaming to kup Intel. I5 12600k/13600k będzie git. I „K”ma znaczeniem w przypadku i5 literka K oznacza 4 dodatkowe rdzenie. AMD dobre na zimę zamiast