Wpis z mikrobloga

Skąd w ogóle te twierdzenia, że 10k na rękę w Warszawie to niedużo, lub że w wieku 25 lat 5k na rękę to mało? xD Wykop to jakaś alternatywna rzeczywistość. Wystarczy wejść na portal z ogłoszeniami o pracę z widełkami, żeby zweryfikować te wysrywy.

Powyżej 10k zarabiają często handlowcy w środowisku międzynarodowym (z prowizją), menadżerowie, osoby z wieloletnim doświadczeniem w swojej branży. Ta bańka wysokich zarobków dotyczy tylko IT, ale i na to przyjdzie kres, bo kończy się powoli bum i wbija AI, zresztą już teraz są cięcia etatów wśród juniorów i nawet częściowo midów, a senior to senior, zawsze dobrze zarobi.

Ludzie w dużych miastach zarabiają lepiej, ale co z tego, skoro ceny najmu i usług są znacznie większe. Weźmy sobie Referenkę z Urzędu Miasta, która zarabia 3500 zł, na dwupokojowe mieszkanie wraz z partnerem płaci 1800 zł z opłatami, czyli na głowę 900 zł. Zostaje jej 2600 na życie.

Z drugiej strony jest jakaś laska z korpo, która zarabia 6k, ale koszt dwupokojowego mieszkania z opłatami to 4000 zł (2000 zł na głowę). Zostaje jej 4000 zł na życie, ale koszty dojazdu (bilet miesięczny/paliwo) + koszty usług są zdecydowanie większe. Opcjonalnie może się gnieździć z partnerem na kurniku 30m2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaraz będzie o tej mitycznej karierze i awansach. Owszem, możliwości rozwoju są nieporównywalnie większe, ale nie dla każdego. Gdyby każda osoba 30+ z korpo zarabiała 10k na łapę, to byłoby to za proste.

Dodam tylko, że w większości przypadków trzeba mieć po prostu ogromne szczęście, żeby być w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie i dostać taką pracę, gdzie się dobrze wszystkiego nauczysz, bo z tym bywa różnie. Czasem ludzie tracą po kilka lat życia "klepiąc excela", bo rzeczywistość okazała się gorsza niż obietnice, a z czegoś trzeba żyć, 30 cv na 1 miejsce pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #pieniadze #inflacja #warszawa #trojmiasto #bogactwo #praca #zarobki #takaprawda #korposwiat
  • 80
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kopyto96 totalny offtop. AI to będzie drugi metaverse. Od chatgpt4 każdy Janusz zaczyna gadać jakby to była jakaś nowość i rewolucja xDDD pompka na spółkach używających tego terminu jeszcze trochę potrwa, polecam, nie będziesz musiał się martwić o zarobki jak walniesz pod górkę i potem szorcik :)))
  • Odpowiedz
@NieRozumiemIronii: Bardziej chyba tyczyło się to big4 jednaki oraz prestiżowej posady konsultanta. Nikt nie trolował, dowiedziałem się tego po prostu rozmawiając o rozwoju kariery znajomych i budując sobie obrazek przez tak naprawdę kilka lat. No ale zarobki to z Glassdoora wziąłem
  • Odpowiedz
plus ogólne ogarnięcie i chęci do #!$%@? bezpłatnych nadgodzin na dywidendy udziałowców :-(.


@NieRozumiemIronii: ale w jaki sposób osoba, która nic nie umie, może zarabiać na dywidendy udziałowców, choćby siedziała 16 godzin na dobę?
  • Odpowiedz
big4

@Bejro: no to inna para kaloszy wtedy prawidłowa kwota.

w jaki sposób osoba, która nic nie umie, może zarabiać na dywidendy udziałowców, choćby siedziała 16 godzin na dobę?

@herbatananoc bardzo dobre pytanie. Mnie też zdumiewa gospodarka oparta na kolorowaniu tabelek i klejeniu prezentacji w power poincie, ale to jest teraz w cenie, a +30-letni lekarz na rezydenturze dostaje 6k do łapy za etat :-(.
  • Odpowiedz
ja mieszkam ze swoją dziewczyną już 3 lata i bynajmniej z uwagi na koszty


@Kopyto96: gratuluje.

Nie chce Ci podsumowan robic, ale ja mam 70m2 doslownie nad metrem, ogormny salon, gabinet, widok po horyzont na las i place 3300 z garazem.

Po prostu nie trzeba wynajmowac mieszkan na gorce, a na dolku. jeszcze lepiej z tym najmem notarialnym - bo tam chocby sie ktos zesral to nie moze podwyzyc czynszu,
  • Odpowiedz
  • 0
Nie chce Ci podsumowan robic, ale ja mam 70m2 doslownie nad metrem, ogormny salon, gabinet, widok po horyzont na las i place 3300 z garazem.


@programista15cm: PRZEPRASZAM ALE MÓJ SYN STUDIUJE PRAWO

Stary, ale co mnie to obchodzi co ty masz? xD Napisałeś to, żeby się pochwalić.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Nie wiem skąd to gadanie, że ludzie w koszulach, siedzący przy komputerach zarabiają dwucyfrowe kwoty, jak jesteś w czymś naprawdę niezły i możesz sobie pozwolić utrudnienia typu przeprowadzka do innego miasta/praca w delegacjach to takie kwoty są „normalne”, ale trzeba na to wszystko spojrzeć szerzej niż przez dziurkę od klucza
  • Odpowiedz
@Kopyto96: czesc mirek, mam 32 lata, pracuje od 9, a od 3 lat przekraczam 400k na PIT i nie robie w IT, ale tez etatowo :) od starego dostalem zepsuta zapalniczke i kopa w dupe, ale robilem nadgodziny wtedy gdy bylo trzeba i sie oplacilo, choc najwiecej to byl prawie 1000 w ciagu roku, na co sie jeszcze zesrasz? co ci przeszkadza?
  • Odpowiedz
@piwakk: Możesz za 1000 wynająć pokój u emerytki... będzie jeszcze taniej.
Rzuć okiem na ogłoszenia, jak znajdziesz kawalerkę na Woli przy metrze za 2k, to biorę w ciemno.
  • Odpowiedz
@kosmita: Ehh.

"wynajęcie jakiegokolwiek mieszkania w Wawie to ok 2,5-3,5k plus czasem jeszcze opłaty."

Odpowiadam. Da się znaleźć taniej, nie mówimy o pokoju. Sam jestem tego przykładem. Mam 7 min piechotą do metra.

Znajomy brał na Kasprzaka w nowym budownictwie. 2400 z garażem już. Bez byłoby coś koło 2200 lub mniej. No po prostu da się o i to mi chodzi.
  • Odpowiedz