Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #elektronika

Siema Mirki i Mirabelki

Ma dosyć nietypowy problem z moim piecem, na który nigdzie nie znalazłem niestety odpowiedzi. Mam nadzieję, że ktoś z was się z czymś takim spotkał i może coś poradzić.

cpu: Amd R9 7900X
płyta główna: Gigabyte Aorus Master X670-E
Ram: G.skill Ripjaws S5 DDR5 6000MHz
ssd: Samsung evo 860 1TB
Grafika: MSI RTX 2070 gaming z
karta dźwiękowa: sound blaster audigy fx.

Wczoraj korzystając z internetu po kablu usb z telefonu przez tethering (jestem w trakcie zmiany łącza więc przez kilka dni tak muszę kombinować) net mi dostał zwiechy i chciałem zrestartować pieca. po restarcie komp zatrzymał się na post screenie i dalej nie poszedł. No to reset, dalej to samo. Do BIOSu wejść nie chce. po kilku próbach postanowiłem zresetować CMOS. Raz mi wszedł do BIOSu po kilku minutach siedzenia w POST, i nawet jak wlazł to bardzo lagował. ponowne odpalenie kompa nie dawało rezultatów. Aktualizacja BIOSUu QFlashem dała tylko tyle że test ramu szybciej postępuje przed ekranem POST. Rozebrałem go i próbowałem odpalać z różną ilością podzespołów. Po odpięciu karty graficznej i użyciu integry, bez ramu, z jedną kością ram, bez dysku ssd, bez dźwiękowej, a na koniec to tylko z jedną kością ram i reszta wypięta, w tym wszystkie urządzenia pod usb. Dalej wisiał w post. nie raz nawet do postu nie dochodzi a często dojście trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Kod na wyświetlaczu płyty głównej zawiesza się różnie. Raz 99, raz 02, 92, 94, 97 lub po prostu 00. Przypadkiem odkryłem jedną rzecz dzisiaj. Jeśli piec postoi bez zasilania przez minimum jakieś 40 minut to odpala od razu i ładuje do windy, bez zająknięcia, ale to tylko jednorazowo. Jeśli po odpaleniu postanowię zrestartować to wracam do punktu wyjścia.

Jeśli ktoś się z czymś takim spotkał bardzo proszę o pomoc.
  • 10
@darklight: nie, nie tylko x3d na płytach Asusa. Na gigabyte na 7900x równie dobrze mogłeś tym oberwać bo Gigabyte lubi dawać wyższe napięcie na SoC niż wklepiesz w BIOS. Ja mam ustawione na 1.25, a płyta podaje prawie 1.3. jeśli do tej pory jechałeś na starym biosie i miałeś włączone Expo, to płyta mogła przez długi czas podawać napięcie nawet 1.4 na SoC bo domyślnie przynajmniej na b650 po włączeniu Expo
@Drmscape2 @Ama-gi
Wiem niestety, że płyta podaje zbyt wysokie napięcia. Liczę że to nie to. właśnie skończyłem wymieniać baterię CMOS i złożyłem pieca do kupy. Jeśli wszystko zadziała i faktycznie była to bateria to popracuję nad napięciami. Co do Ramu to może szczegół, ale używam wersji pod xmp, w czasie zakupu nie znalazłem dostępnych Ripjaws o tych samych parametrach.

Jeszcze się odezwę :)
@Drmscape2 @Ama-gi

Odpaliłem pieca i wczytał się bios tak jak powinien, potem zrobiłem restart i załadował windę. Zostawiłem go w idle na 10 minut i uruchomiłem ponownie. Wstępnie wszystko działa!

Bardzo wam obu dziękuję za rady, zwłaszcza @Ama-gi