Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pytanie hipotetyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy stworzenie bomby jądrowej jest skomplikowane? Tak się zastanawiam, czy przeciętny student fizyki, czy innej chemii dałby radę coś takiego stworzyć, czy jaką trzeba posiadać wiedzę do tego?

Taką ciekawostkę zapodam, bo przez przypadek się o tym dowiedziałem przeglądając internet, że Polska posiadała w PRLu aż do upadku komuny w'89 broń jądrową, później po 1989 musieliśmy Rosji oddać wszystkie głowice. Tą broń mieliśmy dokładnie w Teplewie (woj lubuskie), Brzeźnicy Kolonii (woj wielkopolskie), oraz w Podborsku (woj zachodniopomorskie). Każdy ze składów zajmował blisko z 300 ha i miał obsługę składającą się z 120 żołnierzy i 30 oficerów, składy mogły pomieścic 192-288 ładunków jądrowych. W latach 80 zmagazynowano w nich 14 głowic o mocy 500 kt, 83 głowice o mocy 10 kt, dwie bomby o mocy 200 kt, 24 bomby o mocy 15 kt i 10 bomb o mocy 0,5 kt. Do tego oczywiście samoloty, z których można byłoby je zrzucić
Również warto dodać, że posiadamy zasoby uranu. Odnaleziono je w miejscowości Lubina-Sieroszowic. Zawartość uranu w rudzie, to ok 60 ppm, przy zawartości miedzi 2%. Calkowite zasoby rudy to 2400 mln ton, w tym miedzi 44 mln ton, a uranu 144 tys ton

Wracając do tematu, ale to moje tylko gdybanie, bo to, że oddaliśmy po upadku komunizmu kacapom wszystkie głowice nie oznacza, że choć jednej sobie nie zachowaliśmy, albo nie nauczyliśmy się ich produkować, bo surowce do produkcji posiadamy i stąd moje pytanie czy wyprodukowanie takiej bomby jest skomplikowane, czy typ po studiach z fizyki/chemii ogarnie temat?

I tak ZSRR nas w te bomby uzbroiło w czasach zimnej wojny z USA, ale warto wiedzieć takie informacje o swoim kraju jako POLAK, że my nie tak dawno temu posiadaliśmy bombe atomową, zresztą wcale to niewyklucza tego, ze dalej możemy choć jedną głowice posiadać

#bron #militaria #polska #zsrr #usa #pytanie #wojsko #bombaatomowa



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 30
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @robertx A te stare składy, w których kiedyś przechowywaliśmy? Miejsca wystarczy, a jeszcze można je zakamuflować tak by z powietrza nie było widac, że to w tym miejscu i przy okazji wroga zmylić ( ͡° ͜ʖ ͡°)


· Akcje: Odpowiedz anonimowo ·
@mirko_anonim: Jest różnica w przechowywaniu a w produkcji. Ekspertem nie jestem, wiem tyle co z jakichstam książek szpiegowskich czy wojskowych ale to nie jest takie proste - zobacz ile #!$%@? ma Iran żeby wyprodukować broń atomową, a co dopiero taka Polska
Co do przechowywania broni atomowej ze staruch zapasów ZSRR - taką broń trzeba regularnie konserwować i o nią dbać. A tak tylko chciałbym przypomnieć, że komendant główny policji #!$%@?ł swoj
@mirko_anonim: te składy nie służyły do produkcji.

Uranu od tak sobie nie wydobędziesz ze skały i nie wrzucisz do rakiety.
Do uzyskania odpowiedniego izotopu potrzebny jest reaktor atomowy.

Ogólnie słyszałem że samo złożenie, jak już wszystko masz, jest dość proste.
@mirko_anonim: amerykanie robili eksperyment i odp jest pozytywna https://www.theguardian.com/world/2003/jun/24/usa.science. Problem jest natomiast inny: nie da się tego ukryć więc jeżeli nie było by na to zgody NATO i EU to Polska z obu była by wywalona plus miała by sankcje jak północna korea, prawdopodobnie też by były ostre akcje na zmianę reżimu przez różne agencje, więc realistycznie to raczej niemożliwe. I nie mając innych partnerów musiała by się zdać na łaskę
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @MioMiaMiu Normalnie mnie gotujecie. Typowy polak z Ciebie byleby narzekać, to, że mieliśmy broń atomową, to zamiast się cieszyć z faktu, że posiadaliśmy potężną broń, to znajdujesz jakiś pretekst by narzekać, a tym pretekstem jest regularne dbanie czy testy, no chyba wiadomo człowieku, że o wszystko się dba, a przed wypuszczeniem gotowego produktu przeprowadza się testy i wiadomo tez, ze tego nie przewieziesz dostawczakiem, tylko potrzebujesz do
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @robertx Iran mnie nie obchodzi. Zresztą, to kraj 3 świata, tam masz islam, tam jest bieda i syf, poczytaj sobie ile zarabia przeciętny irańczyk oraz ten kraj jest w ciągłej wojnie, bo próbują narzucić zachodowi swoją religie + sympatyzują się z kacapami, więc te głowice mogą mieć od kacapów. Gdyby irańczykom zależało na normalności, to by obalili swój rząd, zakończylu wojne, zaczęli normalnie jak cywilizowani ludzie współpracować
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @kuncfot No nie, bo produkcja była w ZSRR i co warto zaznaczyć z pomocą rąk niemieckich naukowców, bo po upadku III Rzeszy sowieci nie aresztowali nazistów, tylko im zaproponowali prace u nich przez co niemieccy naukowcy pracowali dla ZSRR
Czyli bombe jądrową produkuje się również w elektrowni atomowej? Więc jak będziemy mieli już te elektrownie atomowe jak mówia, ze do 2033 r ma powstać pierwszy reaktor

@mirko_anonim Jedno się w twojej wypowiedzi nie zgadza: to nie Rosjanie nam dali te głowice, te 3 bazy były rosyjskie, z całkowicie rosyjską obsługą, rosyjską infrastrukturą, strzeżone przez rosyjskie wojsko. Na przykład kolonia Brzeźnica leżała koło Bornego Sulinowa które było olbrzymią radziecką bazą wojskową. Przy Głowicach to pewnie Polak nie stał nawet. Więc jak się zabierali z Polski to zabrali ze sobą głowice. Rozkaz odpalenia mógł wydać tylko naczelny wódz z Rosji,
@mirko_anonim: gdyby to było takie oczywiste to nie moglibyśmy uczestniczyć teraz w uroczej wymianie zdań pod pytaniem jak zbudować bombę tak żeby nikt nie zauważył XD. Mam się cieszyć, że kiedyś posiadaliśmy potężną broń? Za Gierka? Sorry, na razie dotykam się pod prysznicem myśląc o Chrobrym na zjeździe gnieźnieńskim.
szpitale a tu nagle kilka % PKB miało by iść na budowę bomby?


@MioMiaMiu: xD rozumiem że Korea Północna ma szpitale xD

Zbudowanie bomby atomowej to tylko sprawa polityczna. Hajs się znajdzie, umiejętności też. Ale starsi bracia nam nie pozwalają.

@mirko_anonim nawet nie wiesz, że w Polsce mamy reaktor jądrowy? Maria.
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @akcug Widzę, nieźle poimformowany jesteś w wiadomości rządowe za czasów PRLu jak na randomowego wykopka z portalu z nieśmiesznymi papieżami i dziwną moderacją ( ͡° ͜ʖ ͡°) czytaj sobie dalej komputerswiat.pl to będziesz coraz mądrzejszy (ironia)
Za czasów zimnej wojny kraje NATO, w tym Stany i UE traktowały nas jako kraj, który pracuje nad bombą nukrearną. Oczywiście, że jako polacy mieliśmy dostęp do
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @MioMiaMiu Moje pytanie o budowe bomby atomowej ma charakter humorystyczny, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że nikt z mirków z portalu ze śmiesznymi obrazkami i dziwną moderacją nie poda mi dokładnej instrukcji budowy bomby atomowej, bo raz, że takie informacje posiada tylko rząd, dwa proces produkcji jest dość kosztowny i wymaga min 300 ha ziemi by pomieścić te wszystkie głowice i bombowce, które będą wstanie podnieść
@mirko_anonim: takiego poczucia humoru nie powinno ukrywać się za osłoną anonimowych wyznań ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak wrócisz kiedyś z kolejną dawką śmiechawy to śmiało wal z głównego profilu, polskie kabarety będą wiedziały komu złożyć ofertę
@mirko_anonim: Żeby zbudować bombę atomową trzeba mieć:
- podstawową wiedzę o materiałach wybuchowych,
- podstawową wiedzę o hutnictwie i odlewnictwie,
- dostęp do materiałów wybuchowych albo dostęp do składników i umiejętność ich przetwarzania,
- odpowiednią ilość odpowiedniego materiału rozszczepialnego.
Jak łatwo się domyśleć dwa pierwsze punkty są do ogarnięcia przez studentów, trzeci zaczyna nastręczać problemów, a ostatni jest killerem.

Jak można przeczytać w artykule podlinkowanym przez @Jaslanin , https://www.theguardian.com/world/2003/jun/24/usa.science :

Dobson
@mirko_anonim się mieszkało w latach 80-90 kilka km od kolonii Brzeźnicy, do tego w latach 90tych załapałem się na "wycieczkę" że starszymi kolegami po właśnie bunkrach w kolonii i po Kłominie (nieoficjalna baza obsługująca kolonię), tam jeszcze telewizory w domach były, gazety itp. całe miasto. Nie jestem alfą i omegą ale coś tam się słyszało a nawet na własne oczy widziało. pozdrawiamy