Wpis z mikrobloga

Chyba wszyscy trochę przecenili potencjał kredytu 2 procent w zakresie kreowania popytu.
Dosłownie 100 m obok mam nową inwestycję, którą z ciekawości obserwuje, rozpisywałem się tutaj:
https://wykop.pl/wpis/68678611/sytuacja-z-miejscowosci-w-ktorej-aktualnie-mieszka
Cytując część poprzedniego wpisu:

Na początku 2021 r. zaczęło się budować nowe osiedle, średni deweloper. Szumnie ogłoszony pierwszy etap 5 bloków ok. 100 mieszkań, oddanie do użytku w 2022 r.

Mieszkania zarezerwowane niemal wszystkie w pierwsze 2-3 miesiące, zostały może pojedyncze w gorszym usytuowaniu.


Obecnie: nawet pierwszy budynek nie ma dokończonych pięter. Nie ma położonej infrastruktury (kanalizacja itp.), na budowie paru budowlańców i dźwig.

Działka, projekt na 7 budynków. Nie wiadomo czy powstanie jeden - nie ma ukończonego stanu surowego otwartego. Oczywiście termin 2022 r. oddania do użytku niemożliwy do zrealizowania.


Stan rezerwacji: została tylko dla tego jednego budynku - zarezerwowanych jedynie 40%. Czyli kilkanaście vs 90 wobec początku zeszłego roku (tak, tak te budowane to wszystko już dawno sprzedane na etapie dziury w ziemi, podaż się nie zwiększy...). Deweloper zasłania się problemami z infrastrukturą miejską - rzekomo pojawiły się problemy z przyłączeniem reszty budynków dlatego na razie powstaje jeden.


Obecnie prace posuwają się do przodu (tylko tego jednego budynku). Rezerwacje/sprzedane 19/28 mieszkań wobec 11/28 w listopadzie.
Popyt jest tylko ułamkiem tego co było przy stopach procentowych lekko ponad 0% gdzie zarezerwowane było praktycznie wszystko w blokach, które były tylko planem. Kredyty 2% (4.5%) w prawdziwe nie ruszyły, ale byłyby już rezerwacje.
W sumie na tym wybiórczym przykładzie potwierdza się to co widać w statystykach za ostatnie lata (zwłaszcza 2020-21) - popyt "inwestycyjny" stanowił ponad połowę kupujących, a kupujący pierwszą nieruchomość stanowili niewielki odsetek.

#nieruchomosci #ekonomia #nbp #kredythipoteczny
  • 17
@GOHAN: zgadza się. ale bank składa ci rynkową ofertę razem z marżą a dopłata wynosi tyle co wyżej napisałem. sam przelicz ile wyniesie cię koszt łączny oprocentowania(w tym już będzie marża).
@WarwaraBasia:

Art. 9b. 1. Dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z

harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych bezpiecznego kredytu 2%. Objętą

dopłatą ratę obniża się o kwotę tej dopłaty.

2. Wysokość dopłaty do raty bezpiecznego kredytu 2% oblicza bank

kredytujący zgodnie z wzorem:

D = (Ks x (W − 2%))/12

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

D – kwotę dopłaty,

Ks – część kapitałową bezpiecznego kredytu 2% pozostającą do spłaty,

W – obowiązujący w dniu ustalenia
@GOHAN: marża banku będzie już dodana do oferty banku, przecież to będą zwykłe rynkowe oferty kredytów. I od oprocentowania jeśli odejmiesz kwotę dopłaty do wyjdzie że zapłacisz łącznie z marżą myślę obecnie 3-3,5% :) Poddaje się, bo inaczej juz tego nie wytłumaczę
@GOHAN: Przecież ja się z toba nie kłocę! Marża banku nie jest objęta dopłatą. No i co z tego?Ty po prostu masz problem ze zrozumieniem. Po Prostu kwota dopłat będzie tak duża że jeśli odejmiesz je od oferty banku to zapłacisz razem z marżą banku 3-3,5% na moje oko obecnie. CO w tym jest nieprawdziwego?