Wpis z mikrobloga

Dziwne, że w dobie kryzysu i szalejących cen biedni ludzie z klasy pracującej wolą głosować na Konfederację w Polsce albo AFD w Niemczech pomimo tego, że propozycje ekonomiczne prawicy/skrajnej prawicy są po prostu złe dla klasy pracującej a dobre dla bogatych i klasie pracującej nie pomogą, a bardziej zaszkodzą.

W Polsce jeszcze bardzo popularne jest myślenie ekonomiczne w kategoriach niskich podatków, jakoby one miały uczynić każdego bogatym, oczywiście pomijając koszty obniżki podatków i poplarny też jest mit selfmade milionera, który też pomija to, że bardziej od ciężkiej pracy liczy się to w jakiej klasie się urodziliśmy i czy dostaniemy kapitał na start.

Czemu tak się dzieje waszym zdaniem? Czy jest to efekt kapitalistycznej/neoliberalnej propagandy od dzieciństwa czy czego?
#polityka #podatki #ekonomia #finanse #antykapitalizm #4konserwy #neuropa
  • 12
@tylkoponsfw po prostu droga kapitalizmu z niskimi podatkami, prostym systemem prawnym i niskim lub zerowym socjalem jest najlepsza droga i dla pracownika i dla posiadacza. Poprzez system socjalny i wysokie podatki żaden naród się nie wzbogacił. Szwecja, Dania czy Norwegia przez lata miała morderczy kapitalizm a od kilkudziesięciu lat przejada to co wypracowała przez setki.
@tylkoponsfw: Tradycyjna europejska lewica przestała istnieć gdzieś tak od lat 90tych i powstałą próżnię wypełnił prawicywowy populizm.

W latach 80tych neoliberalizm zmiótł lewicę ze sceny politycznej dzięki kryzysowi paliwowemu i niewydolności zachodnich gospodarek opartych o tanią ropę. Receptą neoliberałów była wyprzedaż majątku narodowego, prywatyzowano praktycznie wszystko z fanatyczną wręcz pieczołowitością. Kasy wystarczyło na udobruchanie boomerów między innymi poprzez prywatyzację zasobów mieszkaniowych i pompowaniu bańki na rynku mieszkaniowym konsekwencję czego boleśnie odczuwają
@tylkoponsfw: Ja bym podzielił poglądy na trzy grupy:
1. Bardzo liberalna gospodarka - Korwin/Mentzen
2. Socjalna ponad możliwości - prawie cała polska klasa polityczna
3. Zrównoważona - Nie ma takich polityków w Polsce, ale stopniowo konfederacja skręca w tę stronę, pewnie przez Bosaka i pragmatyzm idący za wyższym wynikiem w sondażach

Dla państwa oczywiście najlepsza jest pierwsza opcja, bo dzięki niej Polska stanie się bogatym krajem i wybitne jednostki zostaną wynagrodzone,
@OskarDw:

Taka polityka była/jest prowadzona w krajach typu Singapur, Honk Kong, USA, Taiwan, dzięki temu są to kolebki technologiczne.

Państwa te są kolejkami technologicznymi ze względu na ogromną kasę pompowaną przez rząd w technologię co ma niewiele wspólnego z liberalną gospodarką opartą o wolny rynek.

Weźmy taki Singapur. Holding TEMASEK którego właścicielem jest rząd jest większościowym udziałowcem w największych singapurskich firmach takich jak Singapore Airlines, Singtel, ST Engineering czy Mediacorp. Podobnie
@Towarzysz_Moskvin: Nie mówię, że to są idealnie kapitalistyczne gospodarki, ale mówienie, że te kraje są rozwinięte technologicznie, dlatego że rząd wpakował w nie pieniądze to zdecydowane nadużycie. Kolejna kwestia jest taka, że w te kraje zostały dofinansowane, bo są kapitalistyczne.
Z tego samego w naszym regionie Polska i Rumunia dominują aktualnie w IT, bo najmniej obciążają programistów.
@OskarDw:

mówienie, że te kraje są rozwinięte technologicznie, dlatego że rząd wpakował w nie pieniądze to zdecydowane nadużycie.

Nauka sama w sobie jest przedsięwzięciem nieopłacalnym i obarczonym ogromnym ryzykiem dlatego kluczowe technologie są rozwijane poprzez rządowe agencje takie jak np DARPA w USA

Kolejna kwestia jest taka, że w te kraje zostały dofinansowane, bo są kapitalistyczne.

Zostały dofinansowane oraz został im udostępniony know-how bo albo stanowiły strategicznie ważne miejsca dla światowych
Nauka sama w sobie jest przedsięwzięciem nieopłacalnym

Nauka jest jednym z najbardziej opłacalnych przedsięwzięć, nie wiem skąd pomysł, że jest inaczej. Na nowinkach zarabia się największe pieniądze, szczepionki na covid, samochody elektryczne, loty w kosmos, coraz lepsze telefony, komputery. Wszystko to mamy dzięki akumulacji kapitału przez firmy i inwestycji.

udostępniony know-how

mamy do czynienia z zasysaniem wykwalifikowanych wyrobników a nie rozwojem technologicznym kraju

Udostępnienie know-how polega właśnie na ulokowaniu kapitału w biedniejszym