Wpis z mikrobloga

Pozostałości rzymskiego akweduktu w Viminacium

Pozostałości rzymskiego akweduktu, który był używany do dostarczania wody do antycznego miasta Viminacium, położonego w pobliżu współczesnego miasta Kostolac, we wschodniej Serbii.

Do tej pory archeolodzy wykopali około 1000 metrów akweduktu, którego długość całkowita wynosiła około 10 kilometrów.

Akwedukt został zbudowany z kamiennej i wodoodpornej zaprawy wapiennej. Dno wykonano z cegieł ze znaczkami rzymskich legionów, które go zbudowały: legio IIII Flavia Felix i legio VII Claudia Pia Fidelis. W górnej części akwedukt pokryty był masywnymi cegłami podłogowymi. Napisy z imionami rzemieślników, którzy zbudowali akwedukt, znaleziono w kilku miejscach akweduktu.

Akwedukt powstał w I wieku n.e., a został zniszczony w pierwszej połowie V wieku n.e., podczas najazdu Hunów.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/pozostalosci-rzymskiego-akweduktu-w-viminacium/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
--------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Pozostałości rzymskiego akweduktu w Viminacium

Pozostałości rzymsk...

źródło: j

Pobierz
  • 5
@trele12: Ciężko mi się doczytać konkretnych informacji w tym przypadku. Przypuszczam, że ten odcinek mógł biec pod ziemią. Zaznaczyć należy, że w akwedukty rzymskie prowadzone były zarówno na poziomie gruntu (znane nam widoki wysokich łuków) jak i pod nim. Zdecydowana większość przebiegała pod ziemią, gdyż pozwalało to zachować lepszą jakość wody.