Wpis z mikrobloga

#innowacje #badania #research #biznes #uczelnie #doktorat #inzynieria #chip #elektronika #fizyka #pcb #fpga #elektryka #elektrotechnika #elektroda #inzynieriabiomedyczna #phd #chemia #intel #optyka

Cześć. Chciałbym się zapytać czy jest to ktoś doświadczony w rozwijaniu innowacyjnego biznesu? Mowa o wysoko zaawansowanych produktach typu projektowanie układów scalonych, sensory, metody produkcji, inż. materiałowa itd. Chciałbym tchnąć trochę dyskusję, bo wiem, że wielu z was się waha latami i często się poddaje. A życie jest jedno, więc czasem warto spróbować stworzyć swój własny produkt. Czy ktoś z was może już odniósł sukces? Jak się udało pozyskać klientów tak aby wygenerować odpowiednią marżę? Opowiecie o waszych odczuciach/doświadczeniach w poniższych tematach?

1. Jaka ścieżka jest najbardziej optymalna
1.1 Robienie doktoratu, komercjalizacja rozwiązania
1.2 Znalezienie klienta w przemyśle i podpięcie się pod łańcuch dostaw
1.3 Prowadzenie rozwoju na swój rachunek (w grę wchodzą amortyzacje) a później szukanie klienta
2. Samemu vs wspólnie
2.1 Jak udało się ustanowić dobrą relację z partnerem
2.1.2 Od strony prawnej (umowy, zabezpieczenia)
2.1.3 Od strony nieformalnej
2.2. Jak poszerzać grono współpracowników i out-sourcować podwykonawcom
3. Poszukiwanie klienta
3.1 Samodzielne poszukiwanie
3.1.1 Bezpośrednie docieranie do firm, które wydaje się że mogą być zainteresowane produktem (spamowanie? kogo?)
3.1.1 Włączanie się w klastry, dołączanie do "giełd innowacji"
3.2 Wykorzystanie specjalnych firm marketingowych
3.3 Znalezienie to czego potrzebuje firma, w której właśnie pracujemy i podpięcie się
4. Własna firma a rodzina - jak poradzić sobie z brakiem czasu
4.1 Poświęcenie się w 100% własnej firmie
4.2 Praca na część etatu w miejscu dającym stabilną pensję oraz praca nad produktem resztę czasu
5. Polska czy zagranica
6. Sprawy podatkowe
6.1 IP Box
6.2 Inne
7. Dostęp do szkoleń
8. Dostęp do licencji i potrzebnych urządzeń
8.1 Foundries
8.2 Uczelnie, instytuty, synchrotrony, FEL itd. - wykupowanie czasu na badania
8.3 Hackerspace
9. Komercjalizacja i patenty

Zapraszam do dyskusji.
  • 2
@KrolArthur: Piszesz jakąś pracę? Trochę wygląda jak spis treści do wypełnienia właściwą treścią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podejmowałem się raczej średnio innowacyjnych tematów (z mojego punktu widzenia), nawet te obiecujące udało mi się spaprać ( ), więc się wypowiem na temat niektórych punktów.

Nr 6 zostawiamy specjalistom - tu się za dużo dzieje, żeby tym się zająć dobrze, a w tej
@PaaD: Dzięki za odpowiedź. Dodałem punkty aby było łatwiej nawiązywać. Z doświadczenia wiem, że pisząc maila z wieloma kwestiami lepiej je numerować. W innym wypadku ludzie mają tendencje do przegapiania zapytań.

Twoja odpowiedź to właśnie to czego oczekiwałem. Jak to jest z tymi porażkami. Na jakim etapie siadły twoje "tematy"? Czy były to sprawy techniczne czy relacje z klientami? Odn. 4.2 - dlatego właśnie ten podpunkt wymieniłem. Mając pewien stały dochód