Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina #prawica #lewica skad nagle w Polsce wzielo sie tylu Narodowych Bolszewikow? Czytam twittera i oczom nie wierzę. Ludzie pokroju Jablonowskiego ktory gada o bohaterach z NSZ a pozniej czci Mieczyslawa Moczara ktory mordowal NSZ-owców. Ludzie mowiacy o polskich bohaterach z AK nastepnie wrzucajacy komunistyczne propagandowe filmy z kroniki z lat 45-56 gdzie to AK bylo nazywane faszystami. Najlepsze, ze to bardzo często nie sa fejk profile. Nie sa to zadni narodowcy typu Endeków, nie sa tez komunisci. Myslalem zawsze, ze Narodowy Bolszewizm to jakis margines ale tego jest serio sporo. Wie ktoś skad nagle taka popularność tego rodzaju poglądów? Czy zawsze to bylo tylko nie mieli "wodza"?
  • 21
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ: sam mam poglady prawicowe a tych debili to do żadnej grupy nie mozna zaliczyc. Oni sami sobie zaprzeczaja. To jakis cyrk ze nagle tego tyle wyroslo. Cisna po Konfederacji cisna po Mlodziezy Wszechpolskiej, ale tez po PO czy Lewicy, sami sobie potrafia cisnac. Krwa az tak ludzie zglupieli na przestrzeni lat? Czesto dosc mlodzi ludzie.
@Ivan_Sekal: Młody jesteś, to nie pamiętasz klimatu politycznego sprzed 20 lat.

To był swego czasu bardzo powszechny światopogląd w Polsce. Chyba nawet najbardziej powszechny. Z reguły tego rodzaju ruchy zawsze się maskowały pod SLD, albo Samoobroną. I wymierały stopniowo. 20-30 lat temu o AK i Andersie raczej nie mówiło się wcale, a obraz Polaka w IIWŚ to byli właśnie partyzanci Moczara i LWP. Było nawet takie skrzywienie, że harcerze to faszyści.
no tyle, ze oni po Braunie czy Korwinie tez cisną. XD


@Ivan_Sekal: tak, tak ;) a wiesz jak ma na nazwisko gosc od ktorego wynajmowali Jaszczur z Ludwiczkiem dziuple do nadawania? :D podpowiem ze zaczyna sie na Korwin a konczy na Mikke. teatrzyk dla gejow Panie
@vrNFWrUew3D4Rgz: "mlody jestes" no właśnie nie jestem i dobrze pamietam skinowanie z lat '90 ktore akurat od komuny sie odcinalo. Byl to zawsze margines jak zespoly typu Sztorm 68, wtedy raczej szlo to w kierunku dzisiejszej Ukrainy czy Rosji duzo nazi. Wiem, ze to bylo ale dzis wydaje mi sie ze jest więcej i to wsrod mlodych osob i kobiet czesto. Ale z tą Samoobrona to przyznam racje, nie pomyslalem w
@shmatshiage: ale ja mowie o tych ludziach co sa za plecami tych 2 pajacy. Zresztą kiedys wynajmowalem 2 dziwkom mieszkanie i nie bylem alfonsem, takze tak. Ostatnio nawet i u Jaszczura jakies odlamy sie porobily ludzie poodchodzili.
"mlody jestes" no właśnie nie jestem i dobrze pamietam skinowanie z lat '90 ktore akurat od komuny sie odcinalo


@Ivan_Sekal: To sorry. To taki klasyczny nawrót, tak jak nawrót neonazistowski w RFN, w latach 70. Teraz do głosu dochodzą młodzi ludzie, których starzy i dziadkowie często mieli w latach 90. problemy tytułem swojej przeszłości. Bo w latach 90. dużo ludzi dostało po piździe lustracjami. Szczególnie kombatantów, którym odbierano dodatki do emerytur
@vrNFWrUew3D4Rgz chyba bardziej 30 lat temu a nawet i 40. Bo pod koniec komuny AK była równie tak samo czczona jak AL. W ogóle po 1956 r. jak byłeś szeregowym partyzantem AK to byłeś normalnie odbierany przez władzę jako patriota walczący z okupantem, nie byłeś szczególnie mocno czczony ale i nie szedłeś siedzieć jak za stalinizmu za szpiegostwo na rzecz USA i UK czy kolaborację z hitlerowcami.
@galicjanin: Komuna to też jest dość skomplikowany temat, bo komuna nie była jednolitym politycznie czasem.

Gomułka miał takie srogie poparcie w społeczeństwie, bo miał właśnie odloty nacjololo, a i otaczał się typami w rodzaju Moczara. Inna sprawa, że Jaruzelski w ogóle też miał nieco inne poglądy, niż te, które reprezentował w latach 80.

Offtop z dupy, wcale nie musi być prawdziwy. Różni działacze tamtego okresu wspominają właśnie Jaruzelskiego, jak to potrafił
@vrNFWrUew3D4Rgz Jaruzelskiemu przed wojną (jako uczniowi katolickiego liceum) najbliżej było do endecji, to że został komunistą, to zasługa tego że nie zdążył do Andersa i aby wydostać się z syberyjskiego piekła została mu służba u Berlinga, a że był to inteligentny i śliski typ, to wiedział, że z poglądami jawnie endeckimi szybko zakończy karierę w wojsku.
@vrNFWrUew3D4Rgz: no wlasnie mnie to zaskakuje. Myslalem ze raczej bedzie w Polsce rósł ruch swiatopogladowo narodowy/konserwatywny i gospodarczo liberalny cos a la Bosak+Mentzen, lewica liberalna jak razem i moze libertarianie, a tu odrodzenie Samoobrony :)
@vrNFWrUew3D4Rgz: 20-30 lat temu jak najbardziej mówiło się o AK i Andersie, za to wcale nie mówiło się o Moczarze ani LWP.
20-30 lat temu to lata 1993-2003, przypominam.

@Ivan_Sekal: Środowisko tzw. kamratów nie ma społecznego poparcia sięgającego choćby i 1%, to zupełny polityczny plankton. Gdyby założyli partię, to poparcie dla niej byłoby mniejsze niż dla partii Ziobry. Ich polityczne znaczenie jest mniejsze niż znaczenie Obywateli Rzeszy w Niemczech.
A