Wpis z mikrobloga

@#!$%@?: thru axle - w hamulcach obręczowych i w tańszych tarczowych jej nie ma, z plusów to m. in. obręcz zawsze jest w tym samym miejscu, nie trzeba luzować zamykacza i ustawiać jej do klocków/okładzin i na odwrót, by nie tarły
@#!$%@? nie jest niezbędna, ja nie widzę różnicy w prowadzeniu między szybkozamykaczem a sztywną osią. Za to nie ma pieprzenia z ustawieniem dobrze koła względem zacisku hamulca przy zakładaniu koła.
@#!$%@?: w tańszych rowerach jest tak niestety, że te sztywne widelce aluminiowe są krzywo pospawane i po osadzeniu koła z dociśnięcie haków widelca do jego osi, koło jest nierówno pomiędzy widelcem :(
ale mam też dla porównania szoskę ponad 2x droższą od tego fitnessa/hybrydy, widelec karbon i tam już wszystko ładnie się osadza, równo
@#!$%@?: ja słyszałem teorię że jak ktoś ma 2 komplety kół (np gravel z 2gim kompletem szosowych) to nie trza regulować przerzutki po takim swapie. Czy to prawda - nie wiem.
w tańszych rowerach jest tak niestety, że te sztywne widelce aluminiowe są krzywo pospawane


@Chardkor: nie zmieniam rowerów jak rękawiczki, ale te, które się przez moją piwnicę przewinęły, nie miały problemów z krzywiznami.
Strzelać z nich nie próbowałem, ale nigdy nic o nic nie tarło.
jak ktoś ma 2 komplety kół (np gravel z 2gim kompletem szosowych) to nie trza regulować przerzutki po takim swapie.


@Rinter: Teoretycznie standardy są jakieś tam ustalone dla piast (tarcz i bębenków), ale nawet między tymi samymi producentami potrafi się pojawić potrzeba regulacji.

@#!$%@? osie przelotowe były game changerem w mtb, bo tam działają dużo bardziej ekstremalne siły, zwłaszcza podczas hamowania na tarczówkach, i osie QR pękały lub koła wypadały z
Czy ta sztywna oś to jakiś game changer niezbędny do jazdy?


@#!$%@?: łatwiej nowe koła kupić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do QR powstaje coraz mniej modeli. Czasem można ratować się drogimi adapterami, ale to nie jest idealne rozwiązanie.
@#!$%@? argument w drugą stronę: niedawno na grupie na fb mnóstwo ludzi pisało że w widelcach chyba alu luzuje im się insert do którego wkręca się sztywna oś. W qr nie ma i nigdy nie będzie takiego problemu

A praktyczny argument za sztywnymi osiami jest taki że ciężej już kupić fajne piasty na qr