Wpis z mikrobloga

Mam przepływowy podgrzewacz wody (uszkodzony) ok. 18kW, próbuję zrozumieć zasadę działania elektroniki, która odpowiada za sterowanie grzałkami (ogrzewacz 3-fazowy). W załączniku rozrysowałem schemat połączeń elementów, które mają za zadanie włączać i wyłączać grzałki. Schemat nie jest cały jednak zależy mi głównie na zrozumieniu / naprawieniu / drobnej zmianie "modułu" odpowiadającego za sterowanie grzałkami. Całą resztę (zasilanie, sensory przepływu, sterowanie optoizolatorem MOC3083 dorobię już sobie sam z użyciem mikrokontrolera (np. ESP8266)).

Mam natomiast kilka uwag i pytań:
1. Za co odpowiada warystor przy triaku i czy jest on tam potrzebny? Muszę dodać, iż obok tych 3 triaków są podłączone kondensatory (być może ładują się one, by zasilić układ elektroniczny? A zatem te warystory nie byłyby tam potrzebne? Chyba, że mają one inne zastosowanie w tym przypadku?).
2. Jakim napięciem i natężeniem należy zasilić MOC3083, aby "pobudzić" triak do przewodzenia prądu? W internecie / karcie katalogowej znalazłem wzmiankę o 6V, ale pewnie nie o tą wartość chodzi.
3. Czy można zbudwać jakiś o wiele prostszy układ (bez tylu oporników), lecz z optoizolatorem (np. PC817), który wysteruje grzałki o napięciu 380V i do 8kW (każda z grzałek)?
4. Rozmyślałem też o sterowaniu grzałkami przy użyciu SSR 40A (DC -> AC) (LINK) - jednak czy taki przekaźnik jest odpowiedni (zamierzam sterować grzałkami włączając je i wyłączając wszystkimi razem)?

#hydraulika #ogrzewanie #grzaniewody #podgrzewacze #woda #lazienka #dom #majsterkowanie #elektronika #elektryka #naprawa
Pobierz
źródło: Schematic_Wijas przepływowy ogrzewacz wody_2023-05rrrrr09
  • 9
1. Za co odpowiada warystor przy triaku i czy jest on tam potrzebny?


@MisiekD: to jest snubber na 99%, tłumi przepięcia podczas załączania/wyłączania triaka.

kondensatory to pewnie część składowa jakiegoś układu komutacyjnego (przyspiesza załączenie wyłączenie), być może są one włączane w drugą stronę podczas załączenia? ewentualnie element składowy snubbera, układów komutacyjnych jest trochę a nie jestem super specjalistą
Pobierz
źródło: 3QcQz
Jakim napięciem i natężeniem należy zasilić MOC3083, aby "pobudzić" triak do przewodzenia prądu? W internecie / karcie katalogowej znalazłem wzmiankę o 6V, ale pewnie nie o tą wartość chodzi.


@MisiekD: tam jest normalna dioda świecąca w strukturze, pobudzasz ją nie napięciem (bo się spali), tylko prądem. Przez opornik obliczony tak jak dla każdej diody LED. Jeśli to ma być zasilone z procka, czy z dowolnego ukłądu zasilanego 3,3-5V, to daj po
edit] no i jeszcze drobiazg: jeśli te grzałki są zasilane tak, jak narysowałeś, to one nie są na 380V, tylko na 220 (ew. nie na 400 tylko na 230).


@Jarek_P: Ah no tak, teraz widzę, że to jest źle.

powinno być ok, ale oczywiście potrzebujesz takich trzech na trzy fazy.


@Jarek_P: Niby tak, choć w necie pokazują też sposób z 2 SSR:
https://carlogavazzisales.com/images/3phase.jpg
Myślisz, że można i tak? Choć wiem,
Myślisz, że można i tak?


@MisiekD: technicznie jest ok, ale niebezpiecznie (grzałki będą cały czas pod napięciem, poza tym przepalenie jednej z grzałek choćby ze starości skończy się utratą symetrii tego trójkąta i szlag trafi również pozostałe) i potrzebowałbyś wtedy większych SSRów, niż te 40A. Sterowanie nie jest aż tak drogie, nie warto robić takich oszczędności.

Tak jeszcze zapytam, ten SSR z linku będzie miał zero-crossing? Jak myślisz?


@MisiekD: pytanie
skończy się utratą symetrii tego trójkąta i szlag trafi również pozostałe


@Jarek_P: no, ale nawet gdybym miał trzy te SSR-y to i tak by szlag je trafił (pozostałe) jeśli padnie jedna z nich, co nie? Tak dopytuję, bo specjalistą od grzałek 3-fazowych nie jestem.

i potrzebowałbyś wtedy większych SSRów, niż te 40A.


@Jarek_P: Nie rozumiem, w jakim przypadku? Ogólnie dla moich zasosowań (18kW) czy w przypadku, gdyby jedna z grzałek
@MisiekD: grzaka jest obciążeniem czysto rezystancyjnym, więc na upartego będzie działać bez tych dodatkowych układów. Tyle, że bez nich mocno rośnie ryzyko, że coś trafi szlag w razie jakiegoś negatywnego splotu okoliczności.

o, ale nawet gdybym miał trzy te SSR-y to i tak by szlag je trafił (pozostałe) jeśli padnie jedna z nich, co nie?


@MisiekD: moment, musimy trochę uporządkować temat. Po pierwsze sposób połączenia grzałek: w pierwszym schemacie jest
@Jarek_P Ok, dzięki za rozjaśnienie :P

Jaja się zaczną, gdy symetria z jakiegoś powodu padnie (awaria grzałki, awaria sterowania), wtedy przez pozostałe fazy może popłynąć dużo większy prąd, przekraczający możliwości tego SSRa.

@Jarek_P No dobra, załóżmy taką sytuację, że jedna grzałka padnie, w takim razie, o ile większy prąd może wtedy wzrosnąć na tych dwóch działających fazach? I też mam za podgrzewaczem założone bezpieczniki S nieco większe niż podgrzeważ wyciąga, zatem czy
No dobra, załóżmy taką sytuację, że jedna grzałka padnie, w takim razie, o ile większy prąd może wtedy wzrosnąć na tych dwóch działających fazach?


@MisiekD: to nie jest proste pytanie :) Zależy od układu połączeń (trójkąt, czy gwiazda), od rodzaju awarii (zwarcie, czy przerwa), więc ogólnie powiedzmy, że problem dotyczy tylko przypadku z dwoma SSRami, zwłaszcza w sytuacji gdy tam będą grzałki połączone w gwiazdę - np. w sytuacji, gdy w