Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #klimatyzacja #mechanikasamochodowa

Czy warto robić serwis klimy jeżeli wszystko działa czy można temat olać?

Mam dwa auta z klimatyzacją.
Jedno mam 5 lat i w 2019r poleciał oryginalny skraplacz bo przegnił i zrobiła się nieszczelność. Wymieniony na nowy wraz z czynnikiem i za pewne olejem. Od tego czasu przez te 4 lata do klimy się nie dotykałem. Włączałem już w tym roku parę razy bo były ciepłe dni i działa.

W drugim które mam rok, kupiłem klima była sprawna, używałem w lato naokrągło no i jak w tym roku już włączałem to też działa i wszystko chodzi.

Na podstawie tych doświadczeń mogę wyciągnąć wniosek że klima jest bezobsługowa i robi się jak się coś zepsuje.
Jednak jest grono osób które każdego roku jedzie na serwis klimy.

Pytanie czy warto go robić i zabrać te auta na wizytę czy po prostu używać? oraz jakie są ceny obecnie takiego serwisu, zakładam, że wymiany czynnika wraz z olejem w sprężarce, przy fakcie że nie ma ubytków czynnnika i nie trzeba uzupełniać.
  • 12
@trzaichlac69: czyli nie trzeba robić serwisu. Myślałem, że ten olej który się zapodaje się zużywa z czasem i lepiej go zmienić.
@musztym w obu przypadkach mam manualną klimatyzację. włączam tylko jak jest mi gorąco. zimą nawet jakbym chciał to bym nie włączył bo oba auta mają zabezpieczenia że kompresor się nie włączy jak jest mniej niż 5 stopni C.
@r5678 warto sprawdzić, potem kwestia naprawy jest dość droga. A używać warto jak jest nawet kilkanaście stopni w celu usunięcia pary z szyb. Można sobie zwiększyć temperaturę i włączyć klimę. Jak już stanie może być drogo i za pozno. Ja mam teraz taka sytuację w starym złomie, i muszę się męczyć bez bo koszta naprawy zamykają skalę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@ondraszek: o widzisz, przydatna informacja, zwłaszcza z tym olejem. I nie było nieszczelności w tym, że 30% czynnika brakowało? Jak w jednym aucie robiłem skraplacz to auto 2 dni było na serwisie. Najpierw oddesali to co zostało, potem na 16 barów nabili czymś tam, chyba azotem i zostawili na noc.. rano było 6 barów, 10 znikło więc szukali już nieszczelności i była w skraplaczu.