Wpis z mikrobloga

Jaki boiler kupić? Możecie polecić markę, model, pojemność?

Boiler do mieszkania dla dwóch osób, ciepła woda powinna być dostępna w nieregularnych godzinach bo myjemy się różnie, czasem rano, czasem popołudniu albo wieczorem. Tak więc powinna być opcja programowania ale i podgrzania wody na życzenie. Zależy nam na dużej energooszczędności.

Budżet nie jest zdefiniowany, ale nie szukam najdroższych opcji.

#boiler #remont #remontujzwykopem #mieszkanie
  • 13
przepływowy. Oszczędność na prądzie znaczna.


@Wiskoler_double: zwłaszcza jeśli będzie to jeden boiler na całą instalację i każdorazowe odkręcenie kranu żeby umyć ręce będzie się wiązało z czekaniem, aż woda napłynie.

a jaką moc potrzeba na ogrzewacz do samego prysznica, to pójdzie na jednej fazie?


@GARN: zapomnij, jednofazowe można sobie zainstalować przy umywalce, do prysznica już są potrzebne ciężkie kilowaty i instalacja, która to udźwignie. Centralny ogrzewacz przepływowy na cały dom
@Jarek_P Zależy co mamy pod pojęciem cały dom.
Mieszkanie złożone z kuchni i łazienki przylegające do siebie ścianą jest możliwe do ogrzania. Dom piętrowy lub kuchnia w innej części mieszkania jednopoziomowego już będzie trudniej.
Też nie słyszałem o przepływowych podgrzewaczach z recyrkulacją. W nich takie rozwiązanie nie jest potrzebne. Tam ilość wody utrzymywana na odpowiednim poziomie temperatury jest niewielka. (jeśli ja dobrze rozumiem "recyrkulację")
@mala_rybka: tu jedynie wchodzi w gre zwykły boiler taki za 4 stówki z marketu 50-80l. Najefektywniej jak jest cały czas załączony i dogrzewa na bieżąco wode. Nie ma co się bawić w jakieś programatory bo to strata czasu i pieniedzy.
Zależy co mamy pod pojęciem cały dom.


@Wiskoler_double: zgadza się. Ogrzewacz przepływowy jest zainstalowany w maleńkim domku letniskowym moich rodziców (ma 18kW i do prysznica wystarcza tak na styk), od ogrzewacza do najdalszego kranu jest może z 10m cienkiej rury i może jeszcze nie jest to problem, ale już się to czuje: odkręcasz kran, widzisz po z nagła przygasającym świetle, że ogrzewacz ruszył, jednak ciepła woda zaczyna lecieć po kilku sekundach.
@Wiskoler_double: przepływowy nie wchodzi w grę, instalacja elektryczna jest już zrobiona, tylko staty boiler się zespół. Chcę wymienić na coś nowszego.

@Nethiu mamy obecnie 100 litrów i podgrzewamy do temp. 40 stopni. Tylko no niestety - jest stary i trzeba wymienić.

@tomszczyk oczywiście energooszczędność w kategorii boilerów ????
ale już się to czuje: odkręcasz kran, widzisz po z nagła przygasającym świetle, że ogrzewacz ruszył, jednak ciepła woda zaczyna lecieć po kilku sekundach. Przy większej instalacji będzie to jednak już katorga, czekanie na ciepłą wodę będzie trwało dłużej, niż samo mycie rąk.


@Jarek_P: @mala_rybka Przy bojlerze bez pompy obiegowej będzie też trzeba czekać na wodę w dalszych częściach instalacji. U mnie nawet z pompą obiegową na pilota muszę poczekać dwie