Wpis z mikrobloga

Dobra, robiłem pierwszy chleb z książki Piotra Kucharskiego i szczerze mowiac sie rozczarowałem. Wszystko robione krok po kroku, ale chleb ciągnie żurem, jest dość mokry w środku i taki..bez smaku.
Zastanawiam się czy to wina składników (200g maki zytniej razowej typ2000, 600g maki zytniej typ720, 600ml wody i 2 lyzeczki soli. Zakwas 350g). Czy moze wina ze to mlody i swiezutki zakwas? Pieklem 45 minut w spryskanym woda piekarniku.

#chleb #bojowkapiekarska
bylembordo - Dobra, robiłem pierwszy chleb z książki Piotra Kucharskiego i szczerze m...

źródło: IMG-6148

Pobierz
  • 14
@bylembordo: ja zapytam o coś innego - jaka temperatura wody i mąki? Woda do pracy grzybów w cieście powinna być w okolicach 37 stopni Celsjusza, za to mąka w temperaturze pokojowej i najlepiej przesiana

W jakiej temperaturze i w jakim trybie piekarnika wypiekałeś?
@moll: temperatury wody i maki - pokojowa - ok. 20 stopni, zakwas chodowany przez 4 dni w temperaturze 31 stopni. Maka nie byla przesiewana, ale temperatura pokojowa.
Temperatura piekarnika - 220C, bez termoobiegu, dalem troche wody na dno piekarnika i spryskalem scianki.
@bylembordo: Moim zdaniem na pewno za młody/słaby zakwas. Żytni na silnym zakwasie rośnie jak szalony. Jeśli nie chcesz czekać 2-3 tygodnie aż twój zakwas nabierze siły to zajdź do lokalnej "krafotwej" piekarni (z własnym słoikiem) i poproś o odrobinę zakwasu.
@bylembordo: woda moim zdaniem trochę za chłodna, dawaj cieplejszą. Pewnie też kwestia wieku zakwasu. I przy wypiekaniu, jeśli masz w piekarniku taki program dół plus termoobieg to jest najlepszy do wypieku pieczywa. Jeśli widzisz że skórka za szybko się jara w stosunku do czasu pieczenia to zmniejszaj też temperaturę o 10-20 stopni, żeby środek miał szansę na przepieczenie