Wpis z mikrobloga

Pracuję od dawna na B2B jako programista, ale po swoich ostatnich zawirowaniach ze zdrowiem psychicznym - zaburzenia lękowe i depresja, jestem zainteresowany ubezpieczeniem chorobowym. Nie wiem, czy warto opłacać to dobrowolne chorobowe w ZUS, czy może znajdę coś prywatnego, lepszego. Słyszałem np. o #startlife startlife.pl. Ktoś korzystał?

#programowanie #programista15k #programista25k #chorobowe #l4 #ubezpieczenia #zus #ubezpieczenie #b2b
  • 11
  • Odpowiedz
@damian44__ NFZ czekam 3 miesiące, prywatnie tydzień wizyta kosztuje 200zl a chodzisz raz na miesiąc na początku potem (przynajmniej u mnie) co 3 miesiące. Matematyke zostawiam Tobie. Gorzej jak będziesz chciał chodzić na terapię wtedy co tydzień 200zl
  • Odpowiedz
  • 1
@telesiak: Jasne, rozumiem. Tzn. szukam czegoś w rodzaju zabezpieczenia przed utratą dochodu - czyli... przychodzi ciężki czas, depresja, zaburzenia lękowe, albo jeszcze coś innego i nie potrafię pracować - wtedy korzystam z ubezpieczenia, bo mimo, że bardzo chcę pracować, to nie daję rady.
  • Odpowiedz
znajdziesz coś prywatnie, taniej wyjdzie i będziesz czekać tydzień nie 3 miesiące


@telesiak: mylisz dobrowolne chorobowe z obowiązkowym zdrowotnym. Chorobowe nie jest, żeby iść do lekarza, a żeby ZUS Ci płacił zwolnienie.
  • Odpowiedz
@damian44__ idź szybko do psychiatry po leki, ja biorę w setaloft. Na początku przez tydzień były trochę jazdy, ale przynajmniej jak już się ciało przyzwyczai do leków to normalnie funkcjonujesz i nawet cieszysz się życiem . Nie zwlekaj z tym bo szkoda życia na #!$%@? się z tymi chorobami jak jest od groma leków i terapii żeby sobie z tym radzić
  • Odpowiedz
@telesiak chyba pomyliłeś kwestie, chodzi o chorobowe a nie zdrowotne
@damian44__ chorobowe domyślne masz niska podstawę. Na minimalnej postawie masz chyba 80/dzień. jak chcesz większą podstawę to rośnie też społecznie i masz wtedy kilka tysięcy ZUSu. Prywatne pewnie efektywniejsze ale pewnie też bardziej pilnują i ma pewnie jakaś ograniczenie, np wyłączają dopiero jak masz ponad tydzień L4, albo że choroby psychiczne się nie itp Albo udzielania że w chwili zawierania umowy nie
  • Odpowiedz
  • 0
@telesiak: Tzn. jestem aktualnie na lekach, ogólnie biorę je już długi czas. Jestem też po terapii, podczas której była próba odstawienia leków (nieudana, co się okazało po kilku miesiącach). Nie wiem jak będzie przebiegało moje leczenie w przyszłości i czy nie będzie znów takiej nieudanej próby (docelowo nie chcę być na lekach). Ostatnio ta próba uniemożliwiła mi pracę przez okres prawie 3 tyg.

Tak czy siak, już chyba lepsza ta dobrowolna
  • Odpowiedz
@damian44__: chorobowe ze ZUS-u to będą grosze. Być może masz rację, że nie dadzą ci prywatnego, ale chorobowe ze ZUS jest uzależnione od wymiaru składek jakie masz. Większość ludzi płaci minimalny ZUS jaki może, 60% średniego wynagrodzenia, a chorobowe dostajesz jeszcze 80%, więc pewnie ostatecznie może byś dostawał 2000 zł na miesiąc. Chyba, że masz "mały ZUS" to już w ogóle zapomnij.
  • Odpowiedz